StoryEditorKierowco, zwolnij!

Ten system zasypuje kierowców mandatami! Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Bezpieczne poruszanie się po drogach to kluczowa kwestia dla zdrowia i życia wszystkich uczestników ruchu. Niestety, wielu kierowców wciąż nie chce zdjąć nogi z gazu. Skłonić ich do tego mają wysokie mandaty oraz skuteczne pomiary prędkości. Jeszcze w ubiegłym roku w Polsce zamontowano blisko 40 nowych kamer do odcinkowego pomiaru prędkości. Jak działa ten system? Gdzie kierowcy mogą się na niego natknąć?

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości? 

Odcinkowy pomiar prędkości to system złożony z dwóch kamer. Rejestrują one wjazd i wyjazd danego pojazdu na teren objęty pomiarem, a następnie wyliczają czas przejazdu. Na tej podstawie możliwe jest wyznaczenie średniej prędkości auta. Jeżeli pozostaje ona w dopuszczonej przepisami normie, nagrania są automatycznie usuwane. Jednak w sytuacji, gdy kierowca przekroczył prędkość, system przekazuje informację o wykroczeniu do CANARD, czyli odpowiedniej jednostki Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. 

Odcinkowy pomiar prędkości a mandaty 

System odcinkowego pomiaru prędkości sam nie wystawia mandatu, jednak funkcjonariusze z CANARD jak najbardziej mogą to zrobić. Po otrzymaniu informacji o wykroczeniu, odszukają właściciela pojazdu i poproszą o wskazanie osoby, która prowadziła auto w momencie zarejestrowanego przekroczenia prędkości. Nieostrożny kierowca otrzyma mandat w odpowiedniej wysokości oraz punkty karne w ciągu 180 dni. 

Czy odcinkowy pomiar prędkości działa? 

Odcinkowy pomiar prędkości zasypał kierowców prawdziwą lawiną mandatów. Z danych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wynika, że do końca listopada 2023 kamery zarejestrowały 296,9 tys. przypadków przekroczenia prędkości na monitorowanych odcinkach. Okazuje się jednak, że kierowcy uczą się na błędach. W miejscach objętych tą formą kontroli ruch się uspokaja, a liczba wypadków maleje. Nic zatem dziwnego, że na drogach pojawia się coraz więcej kamer odcinkowego pomiaru prędkości. 

Gdzie są kamery odcinkowego pomiaru prędkości? 

Jeszcze przez Bożym Narodzeniem 2023 w Polsce zamontowano 39 kolejnych zestawów odcinkowego pomiaru prędkości. Łącznie jest ich w tej chwili około 70. O systemach informują odpowiednie znaki drogowe. 

Nowe kamery odcinkowego pomiaru prędkości zamontowano między innymi w następujących miejscach: 

 • woj. dolnośląskie: Kostomłoty - Kąty Wrocławskie, Wrocław - al. Jana III Sobieskiego, Bierzów - Przylesie; 
 • woj. mazowieckie: Otrębusy, Białobrzegi, Drwalew - Chynów, Mszczonów, Wyszków; 
 • woj. kujawsko-pomorskie: Siemionki, Rogoźno Zamek - Kłódka, Rycerzewo, Węzeł Nowy Ciechocinek - MOP Kałęczynek; 
 • woj. pomorskie: Borcz - Babi Dół, Borowo; 
 • woj. podlaskie: Baciuty - Łupianka Stara; 
 • woj. lubelskie: Hrubieszów, Gołąb; 
 • woj. wielkopolskie: Tarnowo Podgórne - Poznań Ławica, Konin; 
 • woj. śląskie: Jankowice/Świerklany, Katowice - Braci Reńców, Suszec/Kobielice, Zabrze, Gliwice, Mikołów; 
 • woj. opolskie: Kietlice - Klisino; 
 • woj. lubuskie: Białcz; 
 • woj. zachodniopomorskie: Łubianka - Brynka; 
 • woj. podkarpackie: Rzeszów -Nosówka, Dukla, Nowa Dęba, Gniewczyna Łańcucka - Gniewczyna Tryniecka, Lutcza, Podgrodzie, 
 • woj. łódzkie: Mokra Prawa, Biała Pierwsza, Bychlew, Łódź - ul. Chocianowicka - Łaskowice, Pabianice. 

Jak uniknąć mandatu z odcinkowego pomiaru prędkości? 

Choć kierowcy usiłują obejść system odcinkowego pomiaru prędkości, do tej pory udało się znaleźć tylko jeden sposób, by nie dostać mandatu. Należy po prostu jeździć przepisowo. System jest bowiem bardzo czuły i bezlitosny, nawet jeżeli ma ustaloną pewną tolerancję na przekroczenie prędkości, jest ona z pewnością nie większa niż 10 km/h.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 12:24