StoryEditorWARSZTAT

Subiektywny ranking siekier do drewna. Ceny od 20 do prawie 300 złotych

17.11.2022., 16:30h

Dobór odpowiedniej siekiery do drewna nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Właściwa budowa tego narzędzia przekłada się na jakość oraz wygodę użytkowania. Co warto wiedzieć przed zakupem siekiery? Które siekiery są lepsze – tańsze czy droższe?

Ranking siekier – najlepsze narzędzia 2022

Dobra siekiera przyda się do prac remontowych, ciesielskich, porządkowych i gospodarczych. Musi być ona wytrzymała, a jednocześnie uniwersalna. Narzędzie to powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanych prac. Odpowiednia siekiera może być używana zarówno do rąbania drewna opałowego, jak i karczowania ogrodu czy pozbywania się rosnących tam roślin. Jakie narzędzie najlepiej wybrać? Oto subiektywny ranking siekier.

1. Fiskars X25 XL Siekiera Rozłupująca (122483)

Cena: około 220 zł

To mocna i wytrzymała siekiera, przystosowana do rozbijania dużych kawałków drewna. To idealne narzędzie zarówno do przygotowywania opału, jak i do prac w ogrodnictwie, rolnictwie, leśnictwie czy budownictwie. Siekiera ta waży nieco ponad 2,5 kg. Ma idealny bilans wagi do długości narzędzia. Rozłupać nią można nawet twarde gatunki drewna, o średnicy do 30 cm. Ostrze tego modelu szlifowane jest pod dużym kątem i podwójnie hartowane. Trzonek jest długi oraz ma idealnie sprofilowaną rękojeść. To siekiera funkcjonalna i bezpieczna, o znacznej skuteczności działania. Nie wymaga również dużego wkładu siły w wykonywaną pracę.

2. Juco Siekiera Tradycyjna 0,4kg (33000)

Cena: około 25 zł

To tania, ale odpowiednio wyprofilowana siekiera. Waży 400 g i może być wykorzystywana zarówno w domu, jak i w profesjonalnych zakładach. Trzonek tego modelu nie wyślizguje się z dłoni nawet podczas intensywnych ruchów. Głowica jest szlifowana i poddana procesowi hartowania indukcyjnego – to sprawia, że wytrzymuje duży nacisk. Nie ulega stępieniu nawet po intensywnej eksploatacji.

3. Hecht Siekiera Rozłupująca 900950

Cena: około 77 zł

Ta tania siekiera nada się do rozłupywania dużych kawałków drewna. Model ten waży 950 g. Rękojeść narzędzia wyposażona jest we włókna nylonowe. Jego głowicę pokrywa dodatkowa warstwa teflonu, co sprawia, że produkt ten jest wytrzymały i niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne. To model polecany osobom, które potrzebują siekier solidnych. Specjalny wspornik na górnej części trzonka usztywnia całą konstrukcję.

4. Cellfast Siekiera Uniwersalna U1600 (C41-003)

Cena: około 147 zł

To solidna siekiera ścinająca, którą producent poleca zwłaszcza do prac ciesielskich i budowlanych, ale także porządkowych i ogrodowych. Ostrze tego narzędzia zostało wykonane ze świetnej jakości stali hartowanej indukcyjnie. To zapewnia produktowi niezwykłą trwałość. Wyróżnia go również ścisłe zespolenie uchwytu z wykonanym z kompozytu trzonkiem. Siekiera ta gwarantuje odpowiednią amortyzację w trakcie uderzenia. W okolicy trzonka znajduje się antypoślizgowa powierzchnia, która umożliwia pewny chwyt. Ten model waży około 1,6 kg.

5. JOBIextra Siekiera z klinem 2200g fiberglass (JB-XT067)

Cena: około 52 zł

Ta tania siekiera waży 2,2 kg. Wyposażona jest w uchwyt typu fibergalss. Model ten ma taki kształt klina, który zapewnia mocne i solidne uderzenia. Ostrze stworzone jest z wysokogatunkowych materiałów, które nawet po wielu latach intensywnej eksploatacji nie ulegną zniszczeniu. Materiały, z których wykonano to narzędzie, zapewniają ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

6. Siekiera Uniwersalna Verto 05G101

Cena: około 70 zł

To siekiera o masie 870 g i długości całkowitej 450 mm. Przeznaczona jest przede wszystkim do prac ogrodowych i leśnych. Obuch został pokryty powłoką PTFE, która zapewnia ochronę przed korozją. Twarde ostrze charakteryzuje się dużą odpornością na stępienie. Trzonek tego modelu wykonany jest z włókna szklanego. Materiał ten odporny jest na zmianę temperatur, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

7. Hecht 901201

Cena: około 42 zł

Ta siekiera nada się zwłaszcza do prac ciesielskich i gospodarczych. Ten model waży zaledwie 1200 g, a jego długość całkowita wynosi 65 cm. Trzonek został wykonany za pomocą technologii wykorzystującej włókno szklane. Długość została optymalnie dobrana do wagi głowicy – to ułatwia trzymanie siekiery w dłoni. Górna część trzonka zabudowana jest metalowym wspornikiem, który usztywnia całą konstrukcję. Długość rękojeści została dobrana w sposób zmniejszający przeciążenie nadgarstków i przedramion.

8. Proline Siekiera z Trzonkiem z Drewna Hikorowego 1250g (12732)

Cena: około 82 zł

Trzonek tego modelu został wykonany z drewna hikorowego. Materiał ten nie ulega rozwarstwieniu ani pod wpływem wilgoci, ani pod wpływem ekspozycji na słońce. Trzonek idealnie dopasowuje się do dłoni, co ułatwia precyzyjny chwyt. Ten produkt charakteryzuje chropowata farba antypoślizgowa. Wyrób jest dodatkowo lakierowany. Siekiera wzmocniona jest w taki sposób, który umożliwia rozłupania nawet dużego kawałka drewna.

9. Gardena Siekiera rozłupująca 1600S 0871848

Cena: około 266 zł

To siekiera ścinająca o długości 60 cm, wykonana z wysokiej jakości materiałów. Ostrze tego modelu wykonano ze stali hartowanej indukcyjnie, a to pozwala na szybką i efektywną pracę. Zespolenie ostrza z trzonkiem jest niezwykle ścisłe, co tworzy konstrukcję odporną na uszkodzenia mechaniczne. Trzonek został wykonany z kompozytu wzmocnionego włóknem szklanym, co zapewnia maksymalną amortyzację wstrząsów. Rączka jest miękka i stworzona z antypoślizgowego materiału.

10. Dedra Siekiera 13M809 Z Klinem (2Kg)

Cena: około 77 zł

Ten model waży 2 kg i polecany jest zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. To siekiera, która przeznaczona jest do rozłupywania nawet wysokich i szerokich kawałków drewna. Jej ciężar, kształt i wielkość są odpowiednio wyważone. Można wykorzystywać ten produkt w domu, rolnictwie, leśnictwie czy w branży budowlanej. Otwór na trzonek został odpowiednio zaprojektowany i specjalnie dobrany do jego średnicy.

Co jest ważne przy zakupie siekiery?

Ważny jest zwłaszcza materiał, z którego zostało wykonane narzędzie. Wpływa to na wygodę operowania siekierą oraz jej wytrzymałość. Głowicę produkuje się najczęściej ze stali węglowej. Materiał ten gwarantuje, że ostrze nie będzie się tępić. W przypadku rękojeści siekiery najczęściej wykorzystywanym surowcem jest włókno szklane, które uniemożliwia odkształcenia.

Dylemat może dotyczyć także tego, czy kierować się marką przy wyborze siekiery. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na takich producentów jak Fiskars czy Yato. Większość modeli z tych firm gwarantuje niezwykłą wytrzymałość. Dobrą opinią cieszą się także siekiery Neo czy Jobi. Zwykły toporek do lekkich prac kupimy nawet do 50 zł.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements
Źródło: Najlepszy Ranking

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 13:52