Zero waste to ruch, który już na dobre zadomowił się w naszym kraju. Zakłada ograniczenie generowania ilości śmieci. To pojęcie ściśle wiąże się z minimalizmem, recyklingiem, wykorzystywaniem naturalnych zasobów odnawialnych.
Pamiętajmy, że świadome jedzenie to także dbanie o to, aby jak najmniej żywności się marnowało. To mądre i uważne jej segregowanie, a także wykorzystywanie do powtórnej obróbki tego, co zostaje. Okazuje się, że z wielu resztek można uzyskać niezwykle smaczne kąski.
1.Marchewka
Z natki marchewki można zrobić przepyszne pesto! Wystarczy zmiksować ją z czosnkiem, oliwą, parmezanem, solą i orzechami, a powstanie wyśmienity sos do makaronu.
Z obierek z warzyw od włoszczyzny można ugotować bulion-wywar, będący idealną bazą do zup i sosów. Warunek jest jeden – należy porządnie wyszorować warzywa!
2. Skorupki jaj
Są niezwykle bogate w wapń. Jeśli przed użyciem zostaną dokładnie umyte i wyparzone, można je zblendować na proszek. Posłużą jako dodatek do koktajlu, smoothie lub owsianki.
3. Bananowe szaleństwo
Niemal każdy z nas wyrzuca skórkę banana do śmieci. Niepotrzebnie. Okazuje się, że można z niej przygotować wegańską „szarpaną” wołowinę. Świetnie udaje ona mięso! Co jeszcze? Można wypolerować nią buty i metalowe przedmioty. Zadziała wybielająco na zęby, a także pokochają ją ogrodnicy. Skutecznie odstrasza mszyce. Skórka ta zawiera sporo minerałów, dlatego można zrobić z niej nawóz. Należy ją wysuszyć, zmielić i dosypać do ziemi.
4. Resztki obiadowe
Z gotowanych ziemniaków można zrobić pyszne kluski lub sałatkę kartoflaną (w połączeniu z ogórkiem kiszonym i majonezem) lub zapiekankę – oczywiście należy dodać ser i kilka innych warzyw, jak papryka, cukinia czy pomidory. Ugotowane, ale niezjedzone ziemniaki nadadzą się na krokiety!
W przypadku warzyw z rosołu, polecamy warzywne kotlety. W połączniu z jajkiem, bułka tartą, przyprawami, usmażone na patelni, mogą stanowić pyszne danie!
5. Pestka awokado
Pestka ma działanie antynowotworowe, zawiera przeciwutleniacze, jest bogata w minerały oraz witaminy, do których należą: magnez, potas, witamina C. To bomba antyoksydacyjna i bogactwo błonnika. Jak ją przygotować, aby była jadalna?
Wystarczy wysuszyć pestkę na słońcu, rozbić ją na mniejsze części i zblendować na proszek. W tej postaci dodawać do owsianki, koktajli, a nawet do kanapek.
6. Chlebek
Wyrzucanie chleba w naszej kulturze jest nacechowane bardzo negatywnie. I dobrze. Z czerstwego chleba można przygotować:
- pyszne grzanki z masłem,
- grzanki do zupy,
- bułkę tartą,
- francuskie tosty (kromkę moczymy w jajku, dodajemy przyprawy, opcjonalnie ser i smażymy na patelni).
7. Obierki ziemniaków
Tych może nazbierać się całkiem sporo. Aby je wykorzystać, trzeba ziemniaki dokładnie umyć, by pozbyć się zanieczyszczeń. Obierki ziemniaków należy skropić oliwą z oliwek, przyprawić solą oraz ziołami i włożyć do nagrzanego piekarnika. W ten sposób powstaną domowe chipsy.
Tak samo postępujemy z liśćmi kalafiora. Są dobrym źródłem błonnika, witaminy C i A oraz kwasu foliowego, wapnia, potasu i selenu. Zamiast wyrzucać je śmietnika, warto dodać do zupy lub przyrządzić z nich chrupiącą przegryzkę.
Angelika Drygas
Fot. envato elements