StoryEditorCzasy sentymentalne

Czy znasz te sprzęty? Zobacz, jak wyglądało AGD z PRL-u!

22.01.2023., 14:00h

AGD z czasów PRL-u może dla niektórych stanowić nie lada zagadkę. Wygląd tych urządzeń odbiega od standardów, które znamy dzisiaj. To niesamowite, że AGD z tamtej epoki ma bardzo dobrą renomę! Pralki czy lodówki wytrzymywały wiele lat bez napraw. Poznajesz te sprzęty?

Urządzenia AGD z dawnych lat były marzeniem niejednej rodziny. Trzeba było na nie "polować" i czekać aż pojawią się w sklepach. Może te urządzenia nie były tak funkcjonalne jak te dzisiejsze, ale działały przez wiele, wiele lat i rzadko się psuły. Niektóre z nich leżą na strychach lub w piwnicach babć, są i takie, które działają do dziś bez zarzutu.

Odkurzacz jak ogórek

Odkurzacze Predom Zelmer, zwane "jamnikami" to sprzęty kultowe! Oczywiście nie posiadały żadnych dodatkowych funkcji, ale miały dobrą moc i ssanie.

image

AGD z PRL-u!

FOTO: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pralka "Frania"

To chyba najpopularniejszy sprzęt z czasów PRL-u. Mechanizmem głównym był wirnik (teraz stosowane są bębny). Brudne ubrania wrzucano do środka, które mieszały się z wodą i obracały.  

Sokowirówka Predom

Była niemal w każdym domu, dzięki niej gospodynie domowe robiły soki dla całej rodziny! Miało to ogromne znaczenie w tamtych czasach, gdy w sklepach na półkach było pusto. Urządzenie było bardzo głośne, ale niesamowicie wydajne.

Żelazko Dezamet

Pewnie wiele osób pamięta to kultowe żelazko. Funkcja pary? Samooczyszczenie? Nic z tych rzeczy! Kiedyś sprzęty miały jedną funkcję i już! Niektóre z modeli szczyciły się wbudowanym termostatem i regulacją temperatury pracy.

Elektryczny udarowy młynek do kawy

Zanim mielone kawy trafiły na półki sklepowe, sprzedawano jedynie te ziarniste. Zatem w każdym domu musiały być młynki, ręczne lub te bardziej zaawansowane – udarowe.

Suszarka Farel

Te modele słynęły z rozmaitych kolorów! Można je było spotkać niemal w każdym gospodarstwie domowym! Wciąż można je kupić na platformach oferujących używane sprzęty.

Syfon do wody sodowej

Syfon służył do samodzielnego sporządzania wody sodowej. Potrzebne były naboje ze sprężonym CO2 (dwutlenkiem węgla)! Gdy nabój był przebijany, do szklanki leciała woda z… bąbelkami.

Kuchenka Wrozamet

Popularna w czasach PRL-u spotykana niemal w każdym domu!

Grzałka do wody!

Najczęściej użytkowana w zakładach pracy do gotowania wody i parzenia herbaty

Prodiż

Służył do pieczenia ciast i mięs, pasztetów, jarzyn oraz przygotowania zapiekanek. Działał niczym piekarnik.

Lodówka Polar

Lodówka – królowała marka Polar, były to najczęściej spotykane urządzenia chłodnicze w polskich domach. W wielu mieszkaniach pracują do dziś. 

image
AGD w domu

Ranking żelazek. Jakie wybrać do 100, 300 i 500 złotych?

Angelika Drygas

Fot. born_in_the_prl/Instagram, Narodowe Archiwum Cyfrowe

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 22:05