StoryEditorŁatwe sprzątanie

Roboty sprzątające: na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

25.01.2023., 16:00h

Roboty sprzątające to nowoczesne AGD ułatwiające codzienne utrzymanie czystości w domu. Nie należą do sprzętów tanich, dlatego przed zakupem warto przeanalizować rynek. Co bierzemy pod uwagę?

Roboty sprzątające jeszcze niedawno uważane były za fanaberię i urządzenia zbyt futurystyczne. Nie wszyscy wierzyli w ich skuteczność. Z biegiem lat zyskały na popularności i sympatii swoich użytkowników. Są domy, w których domownicy już nie wyobrażają sobie sprzątania bez ich udziału. Dzięki nim można bez większego wysiłku posprzątać podłogi w całym domu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie należy poczytać o możliwościach tego sprzętu. Na co zwrócić uwagę, podczas zakupu robota sprzątającego?

Obecnie rynek AGD oferuje urządzenia sprzątające w naprawdę okazyjnych cenach. Coraz więcej osób może pozwolić sobie na nowoczesny sprzęt. Ponieważ roboty sprzątające dzielą się na różne rodzaje i mają odmienne parametry techniczne, warto rozważyć rozmaite opcje. Pierwszą z nich jest decyzja, czy inwestujemy w urządzenie, które nie tylko odkurza, ale i myje podłogę.

Mopowanie i mapowanie – roboty sprzątające

Roboty z funkcją mycia podłogi na mokro – to sprzęty wielozadaniowe, oczyszczają podłogę z wszelkich zabrudzeń i na sucho, i na mokro. Wbudowana funkcja mopowania gwarantuje kompleksowe sprzątanie. Do wyboru pozostają oczywiście warianty, które nie posiadają tego parametru.

image

Większość z nowoczesnych modeli ma wbudowana funkcję mapowania przestrzeni.

FOTO: Envato Elements

Większość z nowoczesnych modeli ma wbudowaną funkcję mapowania przestrzeni. Co to znaczy? Odkurzacz obrazuje mapę pomieszczeń, by dokładniej posprzątać całą przestrzeń. Zwykle ten typ posiada dedykowaną aplikację mobilną (na smartfona lub tablet), za pośrednictwem której można wybrać tryb sprzątania, jego długość oraz obszar do pucowania. Takie rozwiązanie to niesamowita wygoda. Wybieramy godziny i dni tygodnia, kiedy sprzęt ma posprzątać dane pomieszczenie lub mieszkanie – całość można obsługiwać także zdalnie. Można także zmienić dostęp do wybranych pomieszczeń i stworzyć bariery. Istnieją także takie warianty, które reagują na polecenia wydawane głosowo!

Akumulator i dźwięki – roboty sprzątające

Dla wielu osób ważne mogą okazać się decybele! Z prostej przyczyny – w domu mieszkają małe dzieci, osoby starsze, pracujące w odpowiednich warunkach czy zwierzęta. Roboty sprzątające nie należą do najcichszych urządzeń. Podczas zakupu należy więc zwrócić uwagę na hałas, jaki generuje sprzęt. Jakie jest optimum? Ok. 50-55 dB (poziom porównywany do szumu w biurze) lub mniej. Ważnym parametrem, jest akumulator, ponieważ wpływa na wydajność baterii. To ważne, aby robot był w stanie posprzątać całe mieszkanie na jednym tylko ładowaniu. Wskazane jest, by mógł pracować ponad godzinę – choć w przypadku dużych mieszkań i domów może to być niewystarczające. Idealnie jeśli posprząta dom w ciągu 150 minut. Dobrym rozwiązaniem będzie akumulator o pojemności ok. 5200 mAh. A czas ładowania? Optymalne są sprzęty, które potrzebują na to 3-4 godzin.

Jakie jeszcze parametry są ważne?

Warto wziąć pod uwagę:

  • wysokość urządzenia, niski sprzęt dotrze do trudno dostępnych miejsc, wjedzie pod łóżka czy pod komodę,
  • jakość i ilość czujników, które np. uchronią sprzęt przed upadkiem ze schodów: czujnik brudu – wykrywa brudne miejsca; czujnik klifowy – odkurzacz wykrywa krawędzie balkonu czy schodów; czujnik zbliżeniowy – lokalizuje przeszkody; kamera odpowiada za tworzenie wirtualnych map;
  • wielkość pojemnika na kurz,  
  • moc ssąca powinna wynosić ok. 2000 Pa lub więcej,
  • czy robot odkurzający ma funkcję wykrywania dywanów, 
  • czy jest w stanie zebrać piasek, kurz i sierść zwierząt,
  • czy jest sterowany pilotem albo aplikacją,
  • czy posiada filtr HEPA, który usuwa z powietrza grzyby, bakterie oraz kurz, to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla alergików.

 

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 03:43