StoryEditorAGD do kuchni

Suszarka do grzybów i owoców – jaką wybrać, żeby posłużyła nam na lata?

Sezon na grzyby się zbliża się wielkimi krokami, a razem z nim sezon na przygotowywanie przetworów. Najbardziej popularnym sposobem na przetworzenie grzybów jest suszenie ich. Można wykorzystać do tego piekarnik, ale coraz częściej polecane jest robienie tego w suszarce do grzybów i owoców. Czy warto w nią zainwestować? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaką moc i temperaturę powinna mieć suszarka do grzybów?

Jest to bardzo ważny parametr. Jeśli moc będzie za słaba, suszenie nie będzie wydajne, a jeśli wybierzemy za dużą moc, owoce będą przesuszone z wierzchu. Najpopularniejsze są suszarki o mocy 250-400 W, głównie ze względu na to, że są najbardziej korzystne cenowo. Warto wybrać model, który ma płynną regulację mocy – dzięki temu będzie można dopasować sprzęt do wielu typów produktów. 

Jeśli chodzi o temperaturę, jest to ważny wyznacznik, ponieważ zbyt wysoka temperatura prowadzi do utraty substancji odżywczych, a przecież suszymy produkty po to, żeby zachowały większość swojej wartości. Zbyt niska temperatura sprawi, że proces będzie wymagał bardzo dużo czasu. Temperatury zwykle oscylują w granicach 35-75 stopni. Niektórzy producenci dołączają poradnik, w którym opisują jakich temperatur użyć do konkretnych produktów. Warto stosować się do dedykowanego poradnika, a nie szukać propozycji w Internecie, ponieważ urządzenia mogą się od siebie różnić. 

Liczba i rozmieszczenie pięter w suszarce mają duże znaczenie

Efektywność suszenia w dużej mierze zależy od wysokości sit oraz ich ilości. Od odległości, w jakiej znajdują się piętra zależy jak duże produkty będzie można suszyć. Liczba pięter pozwala na pełne wykorzystanie temperatury, dlatego nie powinno się decydować na suszarkę, która ma mniej niż cztery piętra. Dobrą opcją jest wybranie suszarki z możliwością regulacji ilości pięter. Dodatkowo, dobre suszarki oferują możliwość dokupowania sit. 

Automatyczne wyłączanie i cichy tryb: warto zwrócić na nie uwagę?

Może wydawać się to zbędną wygodą, ale w rzeczywistości bardzo się przydaje. Poza tym, że nie będziemy musieli cały czas kontrolować suszarki, ta opcja zapobiegnie przegrzaniu urządzenia. Przydać może się również programator czasowy, który jest dostępny w większości nowoczesnych modeli suszarek. 

Jeśli nasza suszarka automatycznie się wyłącza i jest cicha, możemy włączyć ją nawet nocą bez konieczności inwestowania w zatyczki do uszu. Produkty wysuszą się przez noc, a my nie będziemy ryzykować, że coś pójdzie nie tak

Spytaj o funkcjonalność

Jeśli zdecydujemy się na zakup suszarki, warto zainwestować w urządzenie, w którym przygotujemy więcej niż tylko grzyby. Poza owocami, warzywami i ziołami, suszarka pozwoli na przygotowanie grzanek do zup, cytrusowych ozdób na choinkę, suszonej wołowiny a nawet przygotowania mięsnych przysmaków dla zwierząt. 

Czy warto zainwestować w suszarkę do grzybów?

Jeśli chcemy suszyć żywność, to zdecydowanie tak. Tradycyjne metody mogą doprowadzić do nierównomiernego wysuszenia, a na produktach może pojawić się pleśń. Rozłożenie bądź powieszenie jedzenia na nitce może narazić żywność na kontakt z kurzem. W suszarce nasze jedzenie jest bezpieczne, a sam proces szybki, co pozwala na zachowanie jego smaku i wartości odżywczych. 

Ile kosztują suszarki do grzybów i owoców?

Co prawda, na rynku są dostępne suszarki w kwotach 80-150 złotych, jednak są to tanie modele i mogą szybko się zepsuć. Takie suszarki polecane są, jeśli nie mamy zamiaru suszyć żywności często, tylko raz na jakiś czas. Jeśli jednak chcemy zainwestować w porządny sprzęt, musimy przeznaczyć na to 200-500 złotych. Takie suszarki zapewniają dobrą jakość materiałów i dzięki swoim funkcjom ułatwiają suszenie.

 

​Sandra Matus

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 00:11