Jak ugotować wołowinę żeby była miękka?
Nie ma nic gorszego niż wołowina twarda jak podeszwa buta. Łatwo jednak tego uniknąć, zwłaszcza jeśli mamy czas i możemy pozwolić sobie na długie gotowanie. Sekretem idealnie miękkiej i aromatycznej wołowiny jest gotowanie jej przez około 2 godziny w wodzie, która jest gorąca, ale nie wrząca. Każda kolejna godzina w garnku sprawi, że mięso będzie jeszcze bardziej kruche. Gdy osiągnie już oczekiwaną miękkość, nie należy wyciągać go z płynu, ale pozwolić mu ostygnąć w bulionie - dzięki temu wołowina zachowa soczystość.
Do gotowania najlepsza jest wołowina z barku, biodrówka lub mięso znajdujące się u nasady ogona.
Jak uzyskać ciemny esencjonalny bulion wołowy?
Mocny, ciemny bulion o intensywnym smaku to coś, co uzyskać można tylko z wołowiny. Sekret jego przygotowania tkwi w tym, by wcześniej podsmażyć lub podpiec mięso w piekarniku. Z kolei jeśli chcemy uzyskać zywkły, lecz intensywny w smaku rosół, należy surową wołowinę włożyć do zimnej wody i gotować. By uniknąć szarego, mętnego bulionu, warto go szumować, czyli zbierać łyżką pianę, która wytworzy się podczas gotowania.
Na rosół lub bulion najlepsze będą piersi lub nogi wołowe, sprawdzi się również kawałek mięsa z ogona.
Smażenie wołowiny - co warto wiedzieć?
Stek to jedno z najpopularniejszych dań z wołowiny. Jeśli chcemy zrobić go na patelni, najlepiej wybrać mięso z grzbietu, rostbef lub biodro. Przednią część rostbefu stanowi antrykot i on także jest świetnym materiałem na steki.
Na stekach świat smażonej wołowiny jednak się nie kończy. Na patelni przygotować można również wołowy mostek. Mięso będzie co prawda twardsze, ale wynagrodzi to intensywny smak. Warto jednak poprosić rzeźnika, by dobrze przygotował wołowinę lub samemu dokładnie usunąć przed smażeniem tłuszcz i ścięgna.
Smażone mięso wołowe po zdjęciu z patelni najlepiej owinąć folią aluminiową i dać mu “odpocząć” przez około 10 minut. Dzięki temu soki równomiernie rozłożą się w mięsie.
Jak dusić mięso wołowe?
Z wołowiny można zrobić między innymi wyśmienity gulasz. Do duszenia najlepiej wybrać mięso z łopatki, policzka, karku, dolnej części udźca lub mostka.
W zależności od tego, na jaki fragment mięsa wołowego się zdecydujemy, musimy zaplanować czas duszenia. W przypadku delikatnego antrykotu czy rostbefu będzie on krótszy, podczas gdy mostek czy łopatkę będziemy musieli dusić dłużej.
Z jakim winem podawać wołowinę?
Jednym z najczęstszych dodatków do wołowiny jest wino. Można dodać je do sosu lub podać w kieliszku do gotowego dania. Smaczny sos powstanie, gdy zmieszamy bulion wołowy z gotowanego mięsa z białym winem w proporcji 2:1 i doprawimy masłem, solą oraz pieprzem.
Do wołowiny z grilla lub pieczonej dobrze pasują czerwone wina wytrawne. Z kolei do gulaszu czy pieczeni lepsze będą takie o niskiej zawartości garbników.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements