StoryEditorCzas na kiszonki

Ile soli użyć do kiszenia kapusty?

22.08.2022., 12:20h

Kiszenie kapusty nie należy do skomplikowanych działań, ale warto trzymać się kilku sprawdzonych zasad. Oprócz doboru naczynia i odpowiednich proporcji, trzeba wiedzieć, ile soli należy użyć do zakiszenia 1 kg kapusty?

Kiszenie kapusty to tradycyjna czynność, która jest wykonywana od wielu wieków. Niegdyś stanowiła trzon zapasów na zimę. Kiszenie zapewnia przedłużenie zdatności do spożycia wielu warzyw i owoców. Kapustę kisimy na przełomie listopada i grudnia, wtedy główki są twarde. Fermentacja zabezpiecza warzywo przed powstawaniem bakterii gnilnych, skutecznie i naturalnie konserwując je na dłuższy czas. Ten proces wspomaga dodatek soli.

Kapusta kiszona pasuje do wielu dań 

Kapusta kiszona to smaczny dodatek do obiadu, np. do ziemniaków. Świetnie smakuje na ciepło i zimno, stanowiąc bazę zdrowych surówek (w połączeniu ze startym jabłkiem, cebulą i surową marchewką). Używamy jej do bigosu i do farszu do pierogów lub krokietów. Ugotujemy z niej pożywną i zdrową zupę, tzw. kapuśniak.

Kiszona kapusta – właściwości

Kiszona kapusta ma nieocenione wartości odżywcze dla naszego organizmu. Zawarty w niej kwas mlekowy działa jak probiotyk, a więc sprzyja utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej jelit, regulując cały proces trawienia. Kolejną zaletą jest błonnik, który reguluje perystaltykę jelit, przeciwdziałając rozwojowi raka jelita grubego. Kapusta kiszona sprzyja odchudzaniu, ponieważ jest produktem niskokalorycznym.

Kapusta kiszona jest źródłem witaminy C, zatem wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego i działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, ma pozytywny wpływ na kondycję skóry, zębów i kości. Co jeszcze znajdziemy w kapuście kiszonej? Liczne witaminy z grupy B, witaminę A, a także składniki mineralne, jak: sód, potas, fosfor, wapń, żelazo, cynk, miedź, magnez.

image

Kapusta kiszona jest źrółem cennych witamin.

FOTO: Envato Elements

W czym zakisić kapustę? Ile soli użyć do kiszenia kapusty?

Na 1 kilogram warzywa przypada 20 gramów soli, czyli 1 łyżka stołowa. Specjaliści polecają sól kamienną lub himalajską ze względu na obecność cennych minerałów i pierwiastków. Najbardziej tradycyjnym naczyniem jest beczka lub naczynia gliniane, jeśli planujemy większą ilość, rzecz jasna. Na własne potrzeby wystarczy wybrać kilka słoików, by w ten sposób zabezpieczyć się na całą zimę. Należy pamiętać, aby je uprzednio dokładnie umyć i wyparzyć

Jak zakisić kapustę?

Białą kapustę kroimy w cienkie paski (możemy użyć także szatkownicy) i układamy ją warstwami. Każdą z nich należy posypać solą i mocno ugnieść przy pomocy drewnianej łyżki z kulką, a następnie odstawić na 30 minut, aż kapusta puści sok. Wtedy przekładamy kapustę do czystych słoików i znów każdą porcję kapusty mocno ubijamy, by wypełnić warzywem cały słoik. Wewnątrz pojawi się sok, który powinien przykryć całą kapustę. Zakręcone słoiki odstawiamy w miejsce, w którym temperatura nie przekracza 20°C. Proces kiszenia kapusty zwkle trwa od 7-14 dni. Po tygodniu można odkręcić jeden słoik i sprawdzić, czy kapusta jest ukiszona. Jeśli jest gotowa, można przenieść słoiki do lodówki lub chłodnej piwniczki (ok. 6°C). Kapusta przechowywana w słoikach będzie zdatna do spożycia jeszcze przez cały rok.

Komu zaszkodzi kiszona kapusta?

Nie powinny jej spożywać osoby na diecie niskosodowej, z nadciśnieniem lub chorobami nerek.

 

Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 19:42