Pomidory to nie tylko smaczne owoce, ale przede wszystkim źródło cennych witamin oraz przeciwutleniaczy. To oczywiście składnik wielu codziennych potraw, ale na tym zalety się nie kończą. Pomidory zawierają wartościowy dla organizmu ludzkiego likopen. To czerwony barwnik mający właściwości antyutleniające. Co to znaczy? Wspomaga opóźnianie procesów starzenia organizmu i niweluje negatywny wpływ działania wolnych rodników. Co jeszcze zyskujmy, jedząc pomidory?
- Lepszą odporność – dzięki zawartej w pomidorach witaminie C.
- Silny układ krwionośny – regulowanie poziomu kwasów tłuszczowych i ciśnienia tętniczego.
- Niwelowanie cellulitu – pomidory wykazują działanie moczopędne i wspierające metabolizm. Owoce te zawierają także potas, który wspomaga usuwanie wody z organizmu.
- Silniejszy organizm – pomidory są ważnym ogniwem w profilaktyce antynowotworowej.
- Sokoli wzrok – dobrze działają na oczy.
- Piękną cerę – dzięki obecności witaminy A i E.
- Normowanie poziomu cukru w organizmie.
- Ochronę przed szkodliwymi promieniami UV.
Po co obierać pomidora?
Nie wszyscy pozbywają się skórki pomidorów. Jednak są pewne receptury, które tego wymagają, np. zupa pomidorowa, leczo, sos do spaghetti lub do pizzy. Dla niektórych osób pomidorowa skórka jest ciężkostrawna. Jak szybko i sprawnie obrać pomidora?
Jak poprawnie sparzyć pomidora?
Potrzebny będzie wrzątek wlany do miseczki. Ten sposób jest znany większej części społeczeństwa. Wystarczy zanurzyć we wrzątku pomidora na ok. 15 sekund (aby się nie poparzyć, warto użyć chochli lub łyżki). Następnie przekładamy owoc do zimnej wody i gotowe. Parzeniu możemy poddać każdy rodzaj pomidora, także malinowe, czekoladowe, czy koktajlowe.
Jak sparzyć pomidora w mikrofali?
Innym sprytnym sposobem jest wykorzystanie kuchenki mikrofalowej. To szybka i łatwa metoda na pozbycie się czerwonej skórki. Wystarczy naciąć skórkę pomidora na czubku (robimy krzyżyk), włożyć go do odpowiedniej miseczki do kuchenki mikrofalowej i podgrzewać przez 60 sekund na pełnej mocy urządzenia! Po wyjęciu obieramy owoc ze skórki – uwaga może być gorący!
Angelika Drygas
fot. envato elements