StoryEditorDomowe metody

Jak usunąć plamy z trawy?

06.07.2024., 10:00h
Radzenie sobie z plamami po zabawach w ogrodzie to codzienność dla wielu rodziców. Nic dziwnego – latem dzieci większość czasu spędzają na świeżym powietrzu. Wywrotki zdarzają się każdemu. Czas zmierzyć się z tymi nieestetycznymi pozostałościami po letnich szaleństwach!

Spis treści:

Czy kwasek cytrynowy usunie plamy z trawy?

Alkohol na plamę z trawy

Soda oczyszczona a plamy z trawy

Lakier do włosów z alkoholem

Inne metody na usuwanie plam z trawy

Zabrudzenia z trawy są trudne do usunięcia z powodu chlorofilu, naturalnego barwnika, który wnika w materiał i trwale go zabarwia. Czas działa na niekorzyść ubrania – chlorofil dużej pozostawiony na materiale, jest trudniejszy do wywabienia. Zatem, jak usunąć plamy z trawy? Tutaj liczy się czas!  Na początek należy zamoczyć ubranie w zimnej wodzie – to etap przygotowawczy pomagający zmiękczyć tkaninę i naruszyć strukturę plamy. Nigdy nie polewamy plamy z trawy gorącą wodą!

Czy kwasek cytrynowy usunie plamy z trawy?

Cytryna zadziała na uporczywe plamy z trawy – należy wycisnąć z niej sok na plamę i delikatnie potrzeć zabrudzone miejsce. Następnie płuczemy ubranie w zimnej wodzie i pierzemy całą tkaninę.

Alkohol na plamę z trawy

Alkohol powinien mieć sporo procentów (np. wódka). To produkt, który rozpuści zielony barwnik. Można również rozcieńczyć spirytus i polać nim plamę – lekko wcieramy płyn i pozostawimy na 20 minut. Po tym czasie pierzemy ubranie w zimnej wodzie.

Przeczytaj również: Jak domowymi sposobami dbać o białe trampki i tenisówki?

Soda oczyszczona a plamy z trawy

Soda jest bardzo pomocna przy pieczeniu, sprzątaniu i usuwaniu plam właśnie. Na newralgiczne miejsce sypiemy sodę i zwilżamy zimną wodą. Soda równomiernie powinna wsiąknąć w materiał. W następnej kolejności zmywamy miękką tkaniną plamę, używając zimnej wody i łagodnego płynu. Na koniec pierzemy ubranie.

image
Plamy z trawy
FOTO: Envato Elements

Lakier do włosów z alkoholem

Spryskujemy plamę kosmetykiem (najlepiej, jeśli jest w nim alkohol) i czekamy aż obeschnie. Plamę usuwamy za pomocą czystej szczoteczki do zębów.

image
Porządki w domu

Jak domowym sposobem wyczyścić srebro, by przywrócić mu dawny blask?

Inne metody na usuwanie plam z trawy:

  • pranie wstępne w płynie do mycia naczyń,
  • woda utleniona w przypadku plamy z trawy na białych ubraniach z bawełny (polewamy plamę wodą utlenioną, a następnie pierzemy w zimnej wodzie),
  • mleko krowie, jogurt lub maślanka wystarczy zalać jednym z tych produktów plamę i pozostawić na ok. 7 minut, następnie pierzemy ubranie w pralce w niskiej temperaturze. 

Skuteczność wyżej wymienionych metod zależy od rodzaju tkaniny i stopnia zabrudzenia.

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 21:02