StoryEditorPrzetwory

O czym trzeba pamiętać, by zrobić idealne ogórki kiszone?

Pierwsze dni lipca przynoszą ze sobą początek sezonu na ogórki gruntowe. Możliwości ich wykorzystania w kuchni i przerabiania są ogromne, jednak tradycyjnie ogromną popularnością cieszą się ogórki kiszone. Co trzeba mieć na uwadze, by nasze ogórki wyszły pyszne i chrupkie?

Dobry początek to idealne ogórki gruntowe 

By uzyskać efekt w postaci smacznych ogórków kiszonych, należy zacząć od tego, by wybrane do kiszenia warzywa były pyszne same w sobie. Powinny być przede wszystkim jędrne, świeże i twarde. Zaraz po przyniesieniu ich do domu umyj ogórki dokładnie pod bieżącą wodą. Następnie umieść je w misce pełnej zimnej wody. Powinny leżeć w niej przez około godzinę - to poprawi ich jędrność. Tak przygotowane ogórki możesz wkładać do słoików. 

Jakie słoiki są najlepsze do kiszenia ogórków? 

Przy wyborze słoików do kiszenia ogórków rozmiar nie jest istotny - należy wybrać takie, jakie będą dla nas wygodne. Ważniejsze jest, by naczynia nie miały pęknięć ani wyszczerbień, zwłaszcza w miejscu zakręcania. 

Po upewnieniu się, że słoiki są w dobrym stanie, należy je wyparzyć i dokładnie umyć, a następnie zająć się zakrętkami. Wieczka także nie powinny mieć żadnych wad. Nawet drobne ślady rdzy czy odkształcenia, spowodowane na przykład przez podważanie ich nożem, mogą wpłynąć na to, że proces kiszenia zostanie zaburzony przez powietrze, które dostanie się do słoika. 

Jakie liście dodać do kiszonych ogórków? 

Aby podkręcić smak ogórków, do słoika prócz klasycznych dodatków, jak marchewka, czosnek, koper, gorczyca czy korzeń chrzanu, dodać można także liście różnych roślin. W zależności od tego, jakie wybierzemy, uzyskamy nieco inny efekt. 

  • liście maliny lub porzeczki - nadają ogórkom specyficzny aromat i sprawiają, że są one bardziej jędrne; 
  • liście wiśni - zmniejszają gorycz, przedłużają trwałość ogórków kiszonych; 
  • liście chrzanu - dodają ogórkom ostrości, wspomagają proces fermentacji; 
  • liście dębu - sprawiają, że ogórki są bardziej twarde i chrupiące, przedłużają trwałość kiszonki; 
  • liście winorośli - zapobiegają wiotczeniu ogórków, pomagają zachować jędrność. 

W jakiej kolejności wkładać składniki do słoika? 

Przygotowywanie ogórków kiszonych warto zacząć od wyłożenia dna słoika wybranymi liśćmi. Następnie dodać koper, czosnek, gorczycę i chrzan. Dopiero wtedy do słoika wkładać ogórki, układając je ciasno. W pozostałe szpary między warzywami warto włożyć więcej kopru, czosnku, pokrojoną na paski marchew czy kawałki chrzanu. 

Przykładowa zalewa do ogórków kiszonych 

Aby przygotować zalewę do ogórków kiszonych potrzebne będą tylko dwa składniki: 

  • 1 litr wody;
  • 1,5 łyżki soli niejodowanej.

Wodę należy zagotować z solą i wlać do słoików z ogórkami. Należy zadbać o to, by dobrze dokręcić wieczka. 

By ogórki lepiej się zakisiły, warto na kilka godzin postawić słoiki do góry dnem. Przez pierwszych kilka dni słoiki z ogórkami powinny stać w temperaturze pokojowej, następnie można przenieść je do spiżarni. Po około 20-30 dniach będą gotowe do jedzenia. 

Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. maj 2024 11:23