Przepis na klasyczną paprykę konserwową
Składniki:
- 2 kg papryki
- 6 szklanek wody
- 1,5 szklanek octu 10 proc.
- 130 g cukru
- 1,5 łyżeczki soli
- gorczyca
- pieprz w ziarnach
- liście laurowe
- ząbki czosnku
Przygotowanie:
Do czystych, wyparzonych słoików włóż po łyżeczce gorczycy, kilka ziaren pieprzu, jeden liść laurowy i pokrojony ząbek czosnku. Wodę z octem, cukrem i solą połącz w garnku i zagotuj. Papryki umyj, usuń gniazda nasienne i pokrój na mniejsze kawałki. Ułóż je ciasno w słoikach i zalej gorącą zalewą. Zakręć i pasteryzuj przez 10-15 minut.
Papryka w zalewie z keczupem
Składniki:
- 2 kg papryki
- 4 cebule
- 4 ząbki czosnku
- 420 g ketchupu
- 750 ml wody
- 120 ml octu 10 proc.
- 100 g cukru
- 2 łyżeczki soli
- 6-7 liści laurowych
- 12-14 kulek ziela angielskiego
Przygotowanie:
Papryki umyj, usuń gniazda nasienne i pokrój na paski o szerokości ok. 1,5-2 cm. Cebule obierz i pokrój cienko w piórka, czosnek pokrój w plasterki. Do garnka wlej wodę, ocet, wsyp cukier, sól, dodaj keczup, połącz wszystkie składniki i zagotuj zalewę. Następnie do zalewy dodaj pokrojone warzywa i gotuj przez około 5 minut, następnie zmniejsz ogień i duś kolejne 5-8 minut. Gorącą paprykę przekładaj wraz z zalewą do czystych, wyparzonych słoików. Do każdego słoika dodaj liść laurowy i po 2 kulki ziela angielskiego. Zakręć słoiki i pasteryzuj je przez 10 minut. Po tym czasie wyjmij i ustaw dnem do góry.
Papryka w musztardzie po chorwacku
Składniki:
- 12 dużych papryk zielonych, czerwonych i żółtych
- 150 ml octu 10 proc.
- 150 ml wody
- 150 ml oleju
- 300 g musztardy
- 1 łyżka soli
- 2 łyżki cukru
- 10 ziaren pieprzu
- 6 liści laurowych
Przygotowanie:
Papryki umyj, usuń gniazda nasienne i pokrój w cienkie paski. W garnku umieść ocet, wodę, cukier, sól, pieprz i liście laurowe. Podgrzej i dodaj paprykę. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez około 5 minut. Następnie odcedź i wystudź. W tym czasie musztardę połącz z olejem za pomocą trzepaczki lub miksera. Dodaj wystudzoną paprykę, wymieszaj i przełóż do czystych, wystudzonych słoików. Zakręć i pasteryzuj przez 10-15 minut.
Przepis na kiszoną paprykę
Składniki:
- 1 kg papryki zielonej, czerwonej i żółtej
- 2 papryczki chili
- 6 ząbków czosnku
- 2-3 liście laurowe
- 5 kulek ziela angielskiego
- 5 gałązek kopru
- 2 łyżki soli
- 2 litry wody
Przygotowanie:
Paprykę umyj, usuń gniazda nasienne i pokrój w grubsze paski. Obierz czosnek, liście laurowe pokrusz, papryczkę chili pokrój w plasterki. W garnku zagotuj wodę z solą i zielem angielskim, odstaw do wystudzenia. W czystych i wyparzonych słoikach ułóż ciasno paprykę, do każdego słoika dodaj czosnek, gałązkę kopru, pokruszone liście laurowe i kilka plastrów chili. Następnie zalej wszystko ostudzoną zalewą. Zakręć słoiki i odstaw na 5-7 dni w ciepłe miejsce. Po tym czasie włóż je do garnka z wodą i pasteryzuj 10-15 minut.
Nietypowy przepis: marmolada z czerwonej papryki
Składniki:
- 1 kg czerwonej papryki
- 2 papryczki chili
- 100 g cukru
- 2 szczypty soli
- 0,5 kieliszka czerwonego wytrawnego wina
Przygotowanie:
Paprykę umyj, usuń gniazda nasienne i pokrój w wąskie paski. Chili pokrój na plasterki - jeżeli chcesz, by marmolada była mniej pikantna, usuń pestki z papryczek. Umieść oba rodzaje papryki oraz cukier, sól i wino w garnku o grubym dnie i gotuj całość przez około godzinę, mieszając przez jakiś czas, by uniknąć przypalenia. Po tym czasie zblenduj zawartość garnka na gładką masę i podgrzewaj jeszcze przez około 30 minut, co chwilę mieszając. Przełóż do czystych, wyparzonych słoików i pasteryzuj je przez 15 minut. Odstaw na około tydzień, by marmolada nabrała smaku.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements