Kiedy praca w ogrodzie czy w polu wre, nie ma za bardzo czasu ani na jedzenie ani tym bardziej na gotowaniu. Jednakże, każdy posiłek jest ważny, nie można go pomijać, zwłaszcza, że z głodu łatwo opaść z sił. Ale można się do tego przygotować wcześniej i pyszne dania oraz przekąski zabrać już gotowe ze sobą na pole.
Bułeczki ze szpinakiem i pieczarkami
Składniki potrzebne na bułeczki ze szpinakiem i pieczarkami
Składniki na ciasto drożdżowe:
- 200 ml letniej wody,
- 5 g świeżych drożdży + 1 łyżka cukru,
- 400 g mąki pszennej,
- 3 łyżki jogurtu naturalnego,
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- szczypta soli.
Składniki na farsz:
- 100 g żółtego sera,
- 200 g pieczarek,
- 200 g szpinaku,
- sól, pieprz,
- 2 łyżki masła klarowanego,
- 4 łyżki mleka do posmarowania bułeczek.
Jak przygotować bułeczki?
Drożdże rozkruszyć i utrzeć z cukrem, dodać ciepłą wodę i odstawić na 5 minut. Dodać resztę składników i zagnieść ciasto. Jeśli będzie za rzadkie, podsypać mąką. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Pieczarki pokroić i podsmażyć na maśle klarowanym, dodać posiekany szpinak.
Ostudzić lekko, dodać starty ser, doprawić do smaku i wymieszać. Ciasto zagnieść ponownie, rozwałkować i wycinać spore koła.
Nakładać farsz i zlepiać. Przed pieczeniem posmarować mlekiem każdą bułeczkę. Zapiekać 25–30 minut w temp. 180°C.
Tostowe pizzerinki
Składniki
- 200 gram gotowanej szynki,
- 200 g wędzonego mięsa, 200 g sera,
- 2 pikle, 1 cebula,
- 1 ząbek czosnku,
- 100 g masła, 2 jajka,
- sok z cytryny, posiekana natka pietruszki,
- Sól pieprz,
- 10 kromek tostów.
PrzygotowanieRozgrzej piekarnik do 200 °C, grzanie góra/dół. Szynkę i wędzone mięso drobno posiekać. Ser malinowy. Ogórek, cebulę i czosnek pokroić w drobną kostkę. Utrzeć masło z jajkami. Wymieszać z przygotowanymi składnikami. Doprawić cytryną, pietruszką, solą i pieprzem. Rozłóż mieszankę na toście, lekko dociśnij. Pieczemy w piekarniku około 15 minut.
Babeczki z serem i szynką
Składniki na 12 babeczek
- 100 g szynki gotowanej,
- 1 duża marchewka,
- ½ pęczka szczypiorku (lub 4 łyżki mrożone),
- 250 g mąki, 4 łyżeczki proszku do pieczenia,
- ½ łyżeczki soli, trochę pieprzu,
- 150 g startego sera, np. Gouda,
- 90g masła,
- 180 gramów mleka,
- 1 jajko.
Przygotowanie
Szynkę pokroić w kostkę. Zetrzyj marchewkę. Szczypiorek umyć i pokroić w bułki. Wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia, sól i pieprz. Do mąki dodać ser, szynkę, marchewkę i szczypiorek. Rozgrzej piekarnik do 180 °C cyrkulującego powietrza. Rozpuść masło w rondlu. Dodaj mleko i jajko. Dodaj do mieszanki mąki i wszystko ugniataj. Umieść dwanaście papierowych kubków w foremce na babeczki. Rozłóż na nim ciasto. Pieczemy około 25 minut.
Ciasto drożdżowe z rabarbarem
Charakterystyczny, kwaskowaty smak rabarbaru w połączeniu z chrupiącą kruszonką i sprężystym, jeszcze ciepłym ciastem drożdżowym to dla wielu z nas smak dzieciństwa. Jako że sezon rabarbarowy ma się w najlepsze, zdradzamy tym, którzy go nie znają - przepis na idealny placek drożdżowy z rabarbarem.
Składniki potrzebne na domowe ciasto drożdżowe z rabarbarem
Składniki na ciasto:
- 1 szklanka mleka,
- 1 łyżka cukru,
- 1 łyżka mąki,
- 25 g drożdży,
- 100 g cukru,
- 500 g mąki,
- szczypta soli,
- 4 żółtka,
- 100 g roztopionego masła,
- 8 łodyg rabarbaru.
Składniki na kruszonkę:
- 50 g masła,
- 50 g cukru,
- 70 g mąki.
Jak przygotować rabarbarowe ciasto drożdżowe?
Mleko lekko podgrzać, dodać drożdże i je rozetrzeć. Dodać mąkę i cukier. Odstawić zaczyn pod przykryciem na 20 minut. Składniki na kruszonkę wymieszać, zagnieść, zawinąć w folię i wstawić do lodówki. Rabarbar obrać i pokroić na centymetrowe kawałki. Żółtka utrzeć z cukrem na puszystą masę.
Mąkę przesiać, dodać zaczyn, żółtka, szczyptę soli, roztopione i przestudzone masło. Zagnieść ciasto i odstawić do wyrośnięcia na 40 minut.
Następnie ciasto ponownie zagnieść, przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia, ułożyć pokrojony rabarbar, zetrzeć na niego kruszonkę. Odstawić na 30 minut, przykryć delikatnie ściereczką. Piec 60 minut w temperaturze 180°C. Gdy ostygnie, posypać cukrem pudrem.
Sałatka makaronowa z pieczonymi warzywami
Składniki na 6 do 8 porcji:
- 250 g makaronu, np. mini farfalle,
- ½ bakłażana,
- 1 mała cukinia, 1 czerwona cebula,
- Po ½ czerwonej, zielonej i żółtej papryki,
- 125 gramów grzybów,
- 2 ząbki czosnku,
- 250 ml oliwy z oliwek,
- ½ łyżeczki każdego tymianku,
- Majeranek i Oregano,
- 1 łyżeczka soli, trochę pieprzu,
- 150g fety,
- 50 gramów orzeszków piniowych.
Przygotowanie
Makaron ugotować w osolonej wodzie, odcedzić i pozostawić do wystygnięcia.
Umyj warzywa. Pokrój bakłażana i cukinię w plastry o grubości ok. 0,5 cm. Obierz i ósmą cebulę. Papryki wydrążyć, umyć i pokroić na kawałki wielkości kęsa. Pieczarki umyć i pozostawić w całości lub pokroić na pół lub ćwiartki, w zależności od ich wielkości.
Rozgrzej piekarnik do 190°C (konwekcja). Obierz i wyciśnij czosnek. Wymieszać z oliwą z oliwek i przyprawami na marynatę. W misce wymieszać warzywa z marynatą. Rozłóż na blasze do pieczenia. Piecz w piekarniku przez 15 minut, a następnie ostudź. Fetę pokroić w kostkę, orzeszki pinii upiec na patelni bez tłuszczu.
Makaron wymieszać z warzywami, dressingiem, fetą i orzeszkami pinii do sałatki. Podawać z bagietką i grillowanym mięsem.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. archiwum TPR, unsplash