Jakie są właściwości zdrowotne dyni?
Dynia to ważny element zrównoważonej diety. Jest bogata w składniki odżywcze, takie jak witaminy A, C, E, B6 oraz minerały - między innymi niacynę, kwas foliowy, żelazo, magnez, potas. Warzywo to wpływa korzystnie na wzrok, układy trawienny i krwionośny, a także, dzięki zawartości witaminy C, układ odpornościowy. Co więcej, dynia jest niskokaloryczna i bogata w błonnik, zatem nie tylko reguluje trawienie, ale daje uczucie sytości i pozwala kontrolować wagę. Warto zatem włączyć to warzywo do swojego jadłospisu - jest niezwykle uniwersalne i da się z niego wyczarować niemal wszystko!
Przepis na drożdżowe bułeczki-dynie
Składniki:
- 180 g puree z dyni
- 450 g mąki pszennej
- 180 ml mleka
- 1 jajko
- 40 g roztopionego masła
- 50 g cukru
- 1/3 łyżeczki soli
- 7g drożdży w proszku
- orzechy włoskie lub pekan (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Zacznij od zrobienia puree z dyni: pokrój warzywo na mniejsze części i upiecz w piekarniku, aż stanie się miękkie. Następnie umieść miąższ dyni w naczyniu i zblenduj na gładką masę.
W osobnym naczyniu połącz mąkę, ciepłe mleko, roztopione i przestudzone masło, jajko, cukier, sól i drożdże. Jeżeli korzystasz ze świeżych drożdży, zacznij od zrobienia rozczynu, w przypadku drożdży sproszkowanych nie ma takiej konieczności. Na koniec dodaj ostudzone puree z dyni i całość zagnieć na gładkie ciasto. Następnie przykryj naczynie czystą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około godzinę, by masa podwoiła objętość.
Po upływie godziny podziel wyrośnięte ciasto na niewielkie kulki. Każdą z nich obwiąż sznurkiem kuchennym, jednak niezbyt ciasno – sznurek powinien przylegać do ciasta, ale nie wbijać się w nie. Tak przygotowane bułeczki układaj na blasze w sporych odstępach. Odstaw jeszcze na 20-30 minut, by ponownie wyrosły. W tym czasie rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Wstaw do niego wyrośnięte bułki i piecz około 20-25 minut, aż się zarumienią. Po wyjęciu z piekarnika przetnij sznurek i usuń go, a w środek każdej bułeczki wbij obrany ze skorupki orzech włoski, który będzie imitował ogonek. Podawaj z ulubionymi dodatkami.
Uwaga: zamiast obwiązywać bułeczki sznurkiem, możesz naciąć je za pomocą karty w typie karty kredytowej lub zrobić to delikatnie nożem. Z kolei ogonek z orzecha możesz zastąpić takim ulepionym z ciasta.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements