StoryEditorAlkohole i likiery

Co to jest alasz i jak go zrobić?

“Siekiera, motyka, piłka, alasz...” - znamy tę wojenną przyśpiewkę, na szczęście dziś już tylko z filmów historycznych. O ile pierwsze elementy wyliczanki są każdemu znane, tak alasz może stanowić zagadkę! Czym jest? Czy da się go zrobić w domu?

Alasz – alkohol artystycznej bohemy 

Alasz to nic innego, jak likier kminkowy. Jego nazwa pochodzi od łotewskiego majątku Allasch, gdzie zaczęto produkować ten alkohol już w 1823 roku. Choć trunek z czasem uszlachetniono, nie należał do napoi podawanych w arystokratycznym towarzystwie. W alaszu rozsmakowała się za to artystyczna cyganeria II połowy XIX i początków XX wieku. Tę skłonność artystów niekiedy nawet wyśmiewano. W tym okresie alasz można było kupić w wielu lokalach, jednak po II wojnie światowej popadł w zapomnienie. Dziś ten alkohol nadal jest produkowany, lecz na małą skalę. Można go także przygotować w domu. 

Czy likier z kminku jest zdrowy? 

Alasz jest stosunkowo mocny – powinien mieć ok. 40-procentowe stężenie alkoholu. Z tego powodu nie należy pić go dużo i często. Jednak kieliszek od czasu do czasu może zadziałać korzystnie. Alkohol z kminkiem pomaga przy kłopotach z trawieniem, bólach brzucha i innych problemach żołądkowych. Pomoże również przy wzdęciach i kurczach jelit. 

Przepis na domowy alasz – likier z kminku 

Składniki

  • 1,5 litra wody 
  • 2 kg cukru 
  • 0,5 szklanki kminku 
  • 2 litry spirytusu 
  • 3 gwiazdki anyżu 
  • 10 migdałów 
  • skórka z 1 pomarańczy 

Przygotowanie

Zagotuj 1,5 litra wody, wsyp cukier i podgrzewaj, by powstał gęsty cukrowy syrop. Dodaj anyż, migdały i skórkę otartą z pomarańczy. Następnie zdejmij z ognia i mieszaj, by zniknęła piana. Kminek opłucz na sitku pod bieżącą wodą, przełóż do naczynia i lekko ugnieć - najlepiej zrobić to w moździerzu, ale sprawdzi się także miska i łyżka. Dodaj kminek do gorącego syropu, przykryj i odstaw do wystygnięcia. Następnie wlej spirytus i odstaw likier na 14 dni. Po dwóch tygodniach przefiltruj alkohol przez gazę, rozlej do czystych butelek i schowaj w ciemnym, chłodnym miejscu. Likier będzie dobry po około 2 miesiącach.

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 06:16