Czym są knedliki?
Czeskie knedliki nie mają swojego odpowiednika w polskiej kuchni. Są czymś pomiędzy knedlami z ziemniaków a drożdżowymi kluskami na parze – w zależności od tego, z czego zechcemy je zrobić, ponieważ w Czechach popularne są oba rodzaje. Często przygotowuje się je w formie walca, który następnie krojony jest na plastry, ale mogą mieć także formę okrągłych klusek.
Knedliki bez nadzienia nie występują jako samodzielne danie. Tradycyjnie podaje się je z mięsem w sosie. Dzięki swojej porowatej strukturze, knedliki świetnie wchłaniają sos. Z tego powodu mogą posłużyć jako dodatek do niedzielnego obiadu, gdy przejadły się nam tradycyjne ziemniaki i szukamy oryginalnej alternatywy.
Przepis na czeskie knedliki z ziemniaków
Składniki:
- 0,5 kg ziemniaków
- 80 g mąki
- 80 g kaszy manny
- szczypta soli
Przygotowanie:
Ziemniaki obierz, umyj i ugotuj. Gdy ostygną, przeciśnij je przez praskę. Na stolnicy lub blacie połącz ziemniaki, mąkę i kaszę mannę. Dodaj odrobinę soli i zagnieć ciasto. Formuj z niego walce. W garnku zagotuj osoloną wodę. Do wrzątku wrzucaj knedliki i gotuj każdy ok. 15-20 minut. W czasie gotowania przekręcaj je, by ugotowały się z każdej strony. Gotowe knedliki wyławiaj łyżką cedzakową i pokrój w plastry.
Knedliki podawaj np. z gulaszem lub mięsem w sosie i dowolną surówką, np. z kiszonej kapusty.
Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcia: envato elements