Na co pomaga nalewka z imbiru?
Imbir to prawdziwy superfood! Ma w sobie dużo składników odżywczych, a badania udowodniły jego liczne prozdrowotne właściwości. Z tego powodu warto włączyć go do swojej diety, np. pijąc imbirową herbatę czy przyprawiając obiad sproszkowanym korzeniem. Połączeniem przyjemnego z pożytecznym jest zrobienie imbirowej nalewki. Ma ona działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przyda się w sezonie przeziębieniowym, gdyż pomoże zwalczyć infekcje górnych dróg oddechowych. Warto stosować ją zapobiegawczo, bowiem wspiera budowanie odporności. Działanie nalewki z imbiru docenią szczególnie kobiety, które mierzą się z bolesnymi miesiączkami - ten napój, podobnie jak imbirowa herbata, łagodzi bóle menstruacyjne. Pomoże ona także w walce z problemami trawiennymi.
Kiedy robić imbirówkę?
Korzenie imbiru można kupić w sklepach przez cały rok. Osoby, które uprawiają tę roślinę w domu, wiedzą, że czas jej zbioru przypada mniej więcej w październiku. Jednak moment nastawienia nalewki jest właściwie dowolny. Warto pamiętać, że alkohol musi leżakować, by nabrać smaku, więc jeżeli chcemy, by imbirówka była gotowa na sezon jesienno-zimowy, trzeba przygotować ją z wyprzedzeniem.
Co można dodać do nalewki z imbiru?
Smak imbiru dobrze komponuje się z innymi rozgrzewającymi przyprawami. Do nalewki warto dodać sok z cytryny, by nieco wzbogacić jej smak. Słodycz tego alkoholu możemy regulować, zwiększając lub zmniejszając ilość dodanego miodu. Do imbirówki możemy dodać także sok i skórkę z pomarańczy, laskę wanilii, kurkumę, cynamon czy goździki - wszystkie te dodatki sprawią, że będzie to doskonała nalewka na zimowe dni.
Przepis na nalewkę imbirową
Składniki:
- 1 litr wody
- 1 litr spirytusu
- 2 korzenie imbiru
- 200 ml miodu
- 4 cytryny
Przygotowanie:
Imbir obierz ze skórki - najlepiej zrobić to nie za pomocą nożyka czy obieraczki, ale skrobiąc łyżeczką - skórka bez trudu odejdzie ze świeżego korzenia. Następnie pokrój imbir w jak najcieńsze plasterki. Z cytryn wyciśnij sok. Umieść imbir i sok z cytryny w dużym, czystym i wyparzonym słoju, a następnie zalej spirytusem. Zakręć słój i odstaw na 3 miesiące w ciemne miejsce. Raz w tygodniu ostrożnie potrząsaj naczyniem, by wymieszać składniki. Po upływie 3 miesięcy zlej nalewkę przez gazę. Zagotuj wodę, rozpuść w niej miód i wystudź. Następnie połącz oba płyny i przelej do butelek. Zakręć i odstaw na co najmniej miesiąc w ciemne miejsce. Nalewka z imbiru najlepiej smakuje po około 3 miesiącach.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements