Do czego używać dżemu z cebuli?
Dżem z cebuli to nieco mniej typowe zjawisko wśród popularnych przetworów. Choć w smaku jest lekko słodki, trudno uznać go za klasyczny dżem i zjeść z maślanym rogalikiem. Lepiej sprawdzi się w towarzystwie mięs, bowiem podkreśli ich smak. Można go podać zarówno z pasztetem czy wędliną na zimno, jak i na ciepło - ze stekiem, pieczoną kaczką czy gęsią. Konfitura z cebuli to również doskonały dodatek do burgerów: doda słodyczy i przełamie smak. Można podać ją też z deską serów i krakersami.
Cebulowy dżem nie musi być dodatkiem, może także zagrać w daniu pierwsze skrzypce. Warto przygotować tartę z ciasta francuskiego z dżemem z cebuli i buraczkami oraz serem feta lub z gruszkami i kozim serem. Fani kuchennej awangardy mogą wykorzystać konfiturę cebulową np. jako sos do pizzy albo farsz do pierogów.
Przepis na dżem z czerwonej cebuli
Składniki:
- 4 czerwone cebule
- 5 łyżeczek oliwy z oliwek
- 1/3 szklanki cukru
- pół szklanki wody
- 50 ml czerwonego wina
- 2 łyżki octu balsamicznego
- do smaku: sól, pieprz i zioła
Przygotowanie:
Cebulę obierz i pokrój w plastry o średniej grubości. Podsmaż ją na patelni z oliwą. Gdy cebula się zarumieni, dodaj cukier i wlej wodę. Ustaw średni ogień i mieszaj, aż całość się zagotuje. Gdy woda odparuje, wlej wino i ocet balsamiczny. Dodaj przyprawy i podgrzewaj jeszcze przez ok. 5 minut. Jeżeli chcesz, by konfitura miała gładszą konsystencję, gotuj ją dłużej, by cebula bardziej się rozpadła.
Dżem z cebuli, podobnie jak inne przetwory, można pasteryzować w słoiku i przechowywać w spiżarni. Otwarty słoik najlepiej schować do lodówki.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements