StoryEditorSezon na szczaw

Gdzie i kiedy najlepiej zbierać szczaw? Jak zrobić z niego zupę?

Wiosną możemy w pełni cieszyć się urokami sezonowej kuchni. Warto z nich maksymalnie korzystać, bo w przypadku niektórych warzyw i owoców to jedyny moment, kiedy się pojawiają. Wśród nich znajduje się szczaw - świetny materiał na sezonową zupę. Gdzie go szukać? Jak ugotować zupę szczawiową?

Kiedy jest sezon na szczaw? 

Szczaw to warzywo sezonowe. Choć w ogrodzie możemy go wysiewać i sadzić nawet do jesieni, dziko rosnący pojawia się mniej więcej w maju i to właśnie wtedy najlepiej go zbierać. Później roślina wypuści pędy kwiatostanowe, a jej liście staną się twarde i łykowate. Zbieranie szczawiu można powtórzyć po okresie kwitnienia, czyli we b, jednak pod warunkiem, że zbierzemy tylko młode listki

Gdzie zbierać szczaw? 

W Polsce występuje kilkanaście gatunków szczawiu. Mają one różne upodobania, rosną i w bardziej suchych i w wilgotnych miejscach. Popularny szczaw polny preferuje suche środowisko: można go znaleźć nawet na słabych, piaszczystych glebach. Charakteryzują go liście w kształcie oszczepu lub strzałki. Z kolei szczawiu zwyczajnego warto poszukać na nieco bardziej podmokłych terenach, w tym na łąkach, pastwiskach, a nawet przy drogach. Jednak jeśli znajdziemy szczaw przy ruchliwej trasie, lepiej go nie zbierać ze względu na zanieczyszczenia, pochodzące z samochodowych spalin. Lepszym wyborem na poszukiwanie szczawiu będą sielskie łąki. 

Dlaczego zupę szczawiową podaje się z jajkiem? 

Najczęściej zupę szczawiową jemy z dodatkiem jajka lub solidnego kleksu śmietany. Okazuje się, że nie chodzi tylko o wzbogacenie smaku! Choć szczaw jest zdrowy – zawiera żelazo, białko oraz witaminy, w tym A, B i C – znajduje się w nim także kwas szczawiowy, który wpływa negatywnie na poziom wapnia i magnezu w organizmie. Jajko, dodane do zupy ze szczawiu, pozwoli częściowo zneutralizować to niepożądane zjawisko a śmietana pozwoli uzupełnić wapń.

Przepis na zupę szczawiową z jajkiem 

Składniki

  • 250 g liści szczawiu 
  • 1 l bulionu drobiowego 
  • 2 marchewki 
  • 5 ziemniaków 
  • 1 cebula 
  • 1 łyżka masła 
  • 3 łyżki śmietany 18% 
  • 1 pęczek koperku 
  • sól, pieprz 
  • 5-6 jajek 

Przygotowanie

Marchew, ziemniaki i cebulę obierz. Cebulę posiekaj drobno. Marchew pokrój w plasterki a ziemniaki w grubszą kostkę. Szczaw umyj, osusz i drobno posiekaj. Cebulę i marchew umieść w garnku, lekko podsmaż z odrobiną masła a następnie zalej bulionem. Dodaj ziemniaki i gotuj do momentu, aż warzywa zmiękną. Następnie dodaj szczaw i gotuj jeszcze przez 3 minuty. Dopraw solą i pieprzem, posyp koperkiem i zagęść śmietaną. Podawaj z jajkiem ugotowanym na twardo.

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

zdjęcia: envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 12:31