StoryEditorTani i szybki!

Hitowy deser z PRL-u: jak zrobić blok czekoladowy?

Blok czekoladowy to deser, który wielu z nas pamięta z dzieciństwa. Gdy czasy PRL-u odeszły w niepamięć, wraz z nimi zapomniano nieco ten przysmak, przyćmiony przez nowe słodycze ze sklepów. Czas go przypomnieć! Jak zrobić prawdziwy blok czekoladowy jak z PRL?

Skąd się wziął blok czekoladowy? 

Blok czekoladowy to jeden z przysmaków, które swoją popularność zawdzięczają trudnym warunkom życia w czasach PRL-u. Prawdziwa czekolada była wówczas rarytasem, więc sprytne gospodynie domowe wymyśliły jej imitację, przygotowywaną z dostępnych składników: margaryny, kakao i mleka w proszku. Ten deser miał same zalety - zaspokajał dziecięce marzenia o czekoladzie, był prosty i szybki w przygotowaniu, a od święta można było wzbogacić go o herbatniki lub bakalie i w ten sposób dodać mu uroczystego charakteru. 

Gdy PRL upadł, polskie sklepy zalały towary z zachodu. Czekolada przestała być rarytasem, więc blok czekoladowy nie był już tak popularny. Warto jednak pamiętać o tym deserze, bo robi się go szybko i jest niedrogi. 

Jak zrobić blok czekoladowy rodem z PRL-u? 

Składniki: 

  • 200 g margaryny 
  • 3 czubate łyżki kakao 
  • 1 szklanka cukru pudru 
  • 50 ml wody 
  • 1 i 3/4 szklanki mleka w proszku 
  • 200 g pokruszonych herbatników 
  • ulubione bakalie 
  • opcjonalnie esencja waniliowa lub cukier waniliowy  

Przygotowanie: 

Masło umieść w garnku i podgrzej, by się roztopiło. Dodaj kakao, cukier puder, ewentualnie cukier waniliowy i wlej wodę. Podgrzewaj na małym ogniu, by utworzyć jednolitą masę. Odstaw do ostygnięcia. Gdy masa się schłodzi, ubijaj ją mikserem na małych obrotach, dosypując po trochu mleko w proszku. Następnie pokrusz herbatniki niezbyt drobno. Dodaj je do masy wraz z bakaliami i wymieszaj całość łyżką. Przełóż masę do naczynia, wyłożonego papierem do pieczenia, i odstaw na ok. 1,5 godziny, by całość zastygła.

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:46