Skąd się wziął blok czekoladowy?
Blok czekoladowy to jeden z przysmaków, które swoją popularność zawdzięczają trudnym warunkom życia w czasach PRL-u. Prawdziwa czekolada była wówczas rarytasem, więc sprytne gospodynie domowe wymyśliły jej imitację, przygotowywaną z dostępnych składników: margaryny, kakao i mleka w proszku. Ten deser miał same zalety - zaspokajał dziecięce marzenia o czekoladzie, był prosty i szybki w przygotowaniu, a od święta można było wzbogacić go o herbatniki lub bakalie i w ten sposób dodać mu uroczystego charakteru.
Gdy PRL upadł, polskie sklepy zalały towary z zachodu. Czekolada przestała być rarytasem, więc blok czekoladowy nie był już tak popularny. Warto jednak pamiętać o tym deserze, bo robi się go szybko i jest niedrogi.
Jak zrobić blok czekoladowy rodem z PRL-u?
Składniki:
- 200 g margaryny
- 3 czubate łyżki kakao
- 1 szklanka cukru pudru
- 50 ml wody
- 1 i 3/4 szklanki mleka w proszku
- 200 g pokruszonych herbatników
- ulubione bakalie
- opcjonalnie esencja waniliowa lub cukier waniliowy
Przygotowanie:
Masło umieść w garnku i podgrzej, by się roztopiło. Dodaj kakao, cukier puder, ewentualnie cukier waniliowy i wlej wodę. Podgrzewaj na małym ogniu, by utworzyć jednolitą masę. Odstaw do ostygnięcia. Gdy masa się schłodzi, ubijaj ją mikserem na małych obrotach, dosypując po trochu mleko w proszku. Następnie pokrusz herbatniki niezbyt drobno. Dodaj je do masy wraz z bakaliami i wymieszaj całość łyżką. Przełóż masę do naczynia, wyłożonego papierem do pieczenia, i odstaw na ok. 1,5 godziny, by całość zastygła.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements