Jak trzeba gotować bób?
Gotowanie młodego bobu nie trwa długo i nie jest wymagające. Warto jednak w pierwszej kolejności zastanowić się, czy bób będzie służył jako przekąska, dodatek do obiadu, element składowy innego dania czy na przykład pasta do kanapek – w każdym z tych przypadków trzeba bowiem odpowiednio dobrać czas gotowania. Jeżeli dysponujemy młodym bobem, który chcemy schrupać jako przekąskę, wystarczy około 10 minut w gorącej wodzie. Starsze warzywo będzie potrzebowało więcej czasu, około 15-20 minut. Długo gotowany bób będzie miękki i łatwo rozgniecie się na pastę. Do gotowania bobu potrzebne będą około 2-3 litry wody na 1 kg warzywa oraz 1 łyżka soli. Opcjonalnie można dodać 1 łyżeczkę cukru.
Jak ugotować bób, żeby nie mieć po nim wzdęć?
Choć bób jest wyśmienity, wiele osób rezygnuje z niego, ponieważ powoduje problemy z żołądkiem. Aby uniknąć wzdęć po spożyciu bobu, należy go odpowiednio ugotować. Przede wszystkim, sól należy dodać nie na początku gotowania, ale dopiero pod koniec. Aby zneutralizować wzdęcia, dobrze ugotować bób z dodatkiem gałązek koperku lub szczypty kminku. To rozwiązanie szczególnie spodoba się miłośnikom bobu z masłem i koperkiem! Z kolei ci, którzy nie przepadają za tymi smakami, mogą wypróbować inny sposób. Należy przed gotowaniem zalać bób gorącą wodą i odstawić na godzinę, a następnie odlać wodę, wlać świeżą i ugotować. Dzięki tym trikom nie musimy obawiać się o problemy gastryczne po zjedzeniu bobu.
Przepis na kaszotto z bobem
Składniki:
- 2 szklanki kaszy jęczmiennej
- 1,5 litra bulionu warzywnego
- 500 g bobu
- 3 łyżki masła
- 3 ząbki czosnku
- 3 czerwone cebule
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Ugotuj bób, by był al dente, czyli około 10-12 minut. Odcedź i obierz z łupinek. Czerwoną cebulę obierz i pokrój w plastry, a następnie zeszklij na maśle. Do cebuli dodaj surową kaszę jęczmienną, a potem dolej szklankę bulionu warzywnego. Czosnek posiekaj albo przeciśnij przez praskę, dodaj do kaszy. Gdy kasza wchłonie płyn, dolewaj po szklance bulionu, za każdym razem mieszając. Zdejmij z ognia, kiedy kasza będzie miękka. Dodaj bób, oliwę z oliwek, sól, pieprz i dokładnie wymieszaj. Przed podaniem możesz opcjonalnie posypać całość tartym serem w typie parmezanu.
Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcia: envato elements