StoryEditorPrzydatne wskazówki!

Jak kisić buraki na zakwas? Wystarczy jeden dodatek by przyspieszyć proces!

Zakwas z buraków, uzyskiwany po kiszeniu tych warzyw, to nie tylko dodatek do czerwonego barszczu, ale przede wszystkim bardzo zdrowy element codziennej diety. Warto spróbować zrobić go samemu! W jaki sposób?

Co zrobić z buraków z zakwasu? 

Wiele osób nastawia zakwas z buraków przez cały rok, nie tylko w okresie okołoświątecznym. Ma on bowiem liczne właściwości prozdrowotne. Jednak ci, którzy piją buraczany zakwas, często mają problem z tym, co zrobić z pozostałych po kiszeniu warzyw. Możliwości, wbrew pozorom, jest bardzo dużo! 

Z wyjętych z zakwasu buraków można zrobić dodatek do obiadu - pociąć je w cienkie plastry lub zetrzeć na tarce i podać np. do kotletów mielonych. Kiszone buraki mogą jednak stanowić także główny element dania, jeśli przygotujemy z nich na przykład sałatkę. Z kolei alternatywę dla czerwonego barszczu może stanowić burakowa zupa krem

Jak przygotować zakwas z buraków? 

Składniki: 

  • 3 buraki,  
  • 350 ml wody,  
  • przyprawy: 4 ząbki czosnku, duży liść laurowy, 6 ziaren pieprzu, 4 ziarna ziela angielskiego,  
  • płaska łyżeczka soli. 

Przygotowanie: 

Buraki umyj i obierz ze skórki. Pokrój je w plastry. Ułóż warstwę buraków w czystym, dużym słoju i przesyp ją mieszanką przypraw. Powtarzaj, aż słoik się zapełni. Sól rozpuść w wodzie i tak przygotowaną solanką zalej buraki w taki sposób, by nie wystawały ponad powierzchnię. Zamknij słoik i odstaw go w suche, ciemne, chłodne miejsce na 10 dni.

image
FOTO: Envato Elements

Co można dodać do zakwasu buraczanego? 

Podany przepis to podstawowa wersja buraczanego zakwasu. Można go na różne sposoby modyfikować. Jeśli chcemy uzyskać ciekawszy smak, do kiszonych buraków warto dodać kilka obranych ze skórki słodkich jabłek oraz cebulę. Warto poeksperymentować także z przyprawami, dodając np. goździki albo korzeń chrzanu. Z kolei jeśli zależy nam, by proces fermentacji przebiegał szybciej, do słoja warto dodać skórki razowego chleba

Jak uniknąć błędów przy robieniu zakwasu? 

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z domowym zakwasem z buraków, często popełniają błędy, których łatwo uniknąć. Pierwszy z nich to nieuwaga, która doprowadza do tego, że w zakwasie pojawia się pleśń. Może do tego dojść, jeśli nie zalejemy buraków całkowicie solanką lub nie dociśniemy ich i wystają ponad płyn. Jeśli w słoiku pojawią się skupiska pleśni a zapach zakwasu stanie się lekko zatęchły i “piwniczny”, należy go wylać. Przecedzanie płynu nic nie da, tę partię należy spisać na straty. 

Inaczej wygląda sytuacja, gdy nasz zakwas pachnie i wygląda tak jak powinien, ale w konsystencji jest bardzo gęsty, niemal galaretowaty. W tym przypadku jest jeszcze szansa, by go uratować! Należy przestawić słój w chłodniejsze miejsce i dolać nieco więcej zalewy. Opcjonalnie można dodać także kilka łyżek gotowego, udanego zakwasu lub wody z ogórków kiszonych – obecne w nich bakterie mlekowe wesprą prawidłową fermentację. Jeśli jednak po kilku dniach zakwas wciąż jest gęsty, lepiej go wylać i nastawić nowy.

 

Zuzanna Ćwiklińska

zdjęcia: envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 04:24