StoryEditorSEZON NA GRZYBY

Jak marynować grzyby? Przepis krok po kroku

17.09.2022., 17:00h

Jesień to idealny czas na przetwory. A co warto zrobić oprócz dżemów? Oczywiście grzyby marynowane! Marynowanie grzybów nie jest trudnym procesem, a na pewno pozwoli zachować zebrane przez nas w lasach okazy w pysznej formie. Oto nasz przepis na marynowane grzyby.

Jak przygotować grzyby do marynowania?

Dzięki marynowaniu grzybów możemy tymi skarbami lasów cieszyć się przez długie miesiące, zwłaszcza zimą, kiedy dostęp do nich jest znacznie ograniczony. Do marynowania najlepiej nadadzą się grzyby o mniejszych rozmiarach – na przykład pieczarki, borowiki, maślaki czy podgrzybki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zamarynować również kurki, opieńki, kozaki czy rydze. Najpopularniejszą formą marynaty jest oczywiście zalewa octowa. Można wzbogacić ją przyprawami, takimi jak majeranek, ziele angielskie, liść laurowy, rozmaryn lub gorczyca. Grzyby marynowane to doskonały dodatek do wielu potraw, zwłaszcza mięs czy ryb.

Grzyby przed zamarynowaniem trzeba oczywiście oczyścić oraz przejrzeć. Wybieramy tylko te zdrowe i najlepiej mniejsze okazy. Opłukujemy je szybko sztuka po sztuce pod zimną, bieżącą wodą. Większe grzyby kroimy na mniejsze kawałki. Możemy marynować również tylko kapelusze. Następnie grzyby umieszczamy w garnku z osoloną, gotującą się wodą. Na małej mocy palnika gotujemy od 5 do 7 minut. W przypadku rydzów będzie to 10 minut. Następnie odcedzamy grzyby na sitku. Należy pamiętać, aby przed gotowaniem maślaków obrać ich kapelusze ze skórki.

Jak przygotować zalewę do marynowanych grzybów?

Do garnka wlewamy 3 szklanki wody i wsypujemy 3 płaskie łyżki cukru. Jeśli dodamy go więcej, otrzymamy grzyby marynowane na słodko. Dodajemy także dwa duże liście laurowe, po 8 kulek ziela angielskiego i pieprzu czarnego oraz łyżkę gorczycy. Możemy dodać również – w zależności od upodobań – kilka ząbków czosnku, odrobinę suszonego chili lub pokrojoną w piórka cebulę.

Zalewę zagotowujemy kilka minut, a następnie zmniejszamy moc palnika. Do wody wlewamy około 3/4 szklanki octu spirytusowego 10%. Po minucie gotowania zdejmujemy garnek z zalewą z palnika.

Jak zamarynować grzyby?

Najpierw przygotowujemy słoiki. Powinny być czyste, najlepiej wyparzyć je wrzątkiem. Podobnie należy przygotować zakrętki. Trzeba też pamiętać, aby i słoiki, i zakrętki nie były uszkodzone.

Słoiki wypełniamy gorącymi jeszcze grzybami do około 3/4 pojemności. Następnie słoiki zalewamy gorącą zalewą. Powinna ona całkowicie pokryć grzyby. Od razu po zalaniu mocno zakręcamy słoiki. Jeśli wszystkie składniki udało się dodać bardzo gorące, to słoiki nie powinny wymagać dodatkowej pasteryzacji. Warto jednak na godzinę odwrócić je do góry dnem, a następnie umieścić w szerokim garnku wypełnionym do 1/3 wysokości gotującą się wodą i zagotować przez około 20 minut. Trzeba pamiętać, aby na dnie garnka znalazła się bawełniana ściereczka. Słoiki można pasteryzować również w piekarniku. W tym celu umieszczamy je na 20 minut w nagrzanym do 110 °C piekarniku.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. wrzesień 2024 23:36