Skąd wziął się chłodnik?
Chłodnik to danie z bardzo długą tradycją - jego historia sięga czasów unii polsko-litewskiej! To właśnie w tym okresie z Litwy przywędrowała do nas ta smaczna zupa w wyjątkowym, różowym kolorze. Choć w sezonie letnim przyrządza się go chętnie w całym kraju, chłodnik jest wyjątkowo związany ze wschodnią Polską. W 2006 roku został wpisany na listę produktów tradycyjnych w województwie podlaskim.
Chłodnik podaje się z dużą ilością warzyw. Dziś jest to danie wegetariańskie, jedzone z jajkiem i dobieranymi ziemniakami, jednak co ciekawe w dawnej Polsce często dodawano do chłodnika mięso raków! Zdarzało się także, że podawano chłodnik gotowany na bulionie cielęcym.
Przepis na chłodnik po litewsku
Składniki:
- 1-2 pęczki botwiny z buraczkami
- 500 ml bulionu warzywnego
- 2 ogórki gruntowe
- 400 ml kefiru
- 2 łyżki kwaśnej śmietany
- koperek, szczypiorek
- 1 łyżka soku z cytryny lub octu jabłkowego
- sól, pieprz
- 2 jajka
- 4 ziemniaki
Przygotowanie:
Dokładnie umyj botwinkę. Obierz buraczki i pokrój je na mniejsze części. Łodygi i liście drobno posiekaj. Buraki umieść w garnku i zalej bulionem warzywnym, gotuj przez około 10 minut. Po tym czasie dodaj łodygi oraz liście botwiny i gotuj, aż buraczki zmiękną. Dodaj sok z cytryny lub ocet jabłkowy, posiekany szczypiorek i koperek oraz dopraw solą i pieprzem. Ogórki obierz ze skóry, pokrój w drobną kostkę i wrzuć do garnka. Odstaw zupę do wystygnięcia. W tym czasie ugotuj jajka na twardo oraz ziemniaki. Do ostudzonej zupy wlej kefir i śmietanę, dokładnie wymieszaj. Podawaj z jajkiem i dobieranymi ziemniakami.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements