Co to jest ajwar?
Ajwar to popularny na Bałkanach sos, który może zastąpić keczup czy musztardę. Jego głównym składnikiem jest papryka, którą należy upiec lub podsmażyć. Do ajwaru wykorzystuje się warzywa, które z łatwością znajdziemy w sierpniu w swoim ogródku lub na targu czy w sklepie, zatem to doskonały moment, by przyrządzić tę pastę.
Na Bałkanach ajwar podaje się z mięsem lub pieczoną rybą. Świetnie sprawdza się także jako zamiennik pasty do kanapek. Można podać go również z krakersami czy chipsami. Mówiąc krótko: jest niezwykle uniwersalny! Gwarantujemy, że przygotowane w lecie zapasy ajwaru nie będą zalegać na półkach spiżarni.
Przepis na ajwar z cukinią
Składniki:
- 10 średnich papryk (może być żółta i czerwona)
- 4 małe cukinie
- 8-10 ząbków czosnku
- 2 łyżki bazylii
- 2 łyżeczki soli do smaku
- 2 łyżeczki cukru
- 6 łyżek oleju lnianego
- 3 duże łyżki słodkiej papryki w proszku
- 2 łyżki ostrej papryki w proszku
- szczypta chili
- szczypta pieprzu cayenne
Przygotowanie:
Paprykę umyj, pokrój na połówki i usuń gniazda nasienne. Cukinię pokrój w plastry o grubości około 1 cm. Pokrop warzywa oliwą lub olejem i ułóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, pamiętając, by papryka była do góry skórką. Piekarnik rozgrzej na 220 stopni i w tej temperaturze podpiekaj warzywa około 40 min. Papryka powinna być brązowa, cukinia też, ale nie wyschnięta.
Paprykę przełóż do lekkiego przestygnięcia do garnka z pokrywką - skórka lepiej odejdzie, jeśli dodatkowo się zaparzy. Obierz ze skórki i zblenduj na gładką masę razem z cukinią, czosnkiem i przyprawami - można ich dodać więcej lub mniej, w zależności od upodobań.
Gotowy ajwar wlej do czystych i wyparzonych butelek lub słoików, dobrze zakręć. Pasteryzuj 40-60 minut w piekarniku nagrzanym do 100 stopni.
przepis, zdjęcia: Dorota Kolasińska
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcie główne: envato elements