Na co pomaga nalewka z agrestu?
Podobnie jak wiele innych domowych nalewek, ta z agrestu, pita w niewielkiej ilości, korzystnie podziała na nasze zdrowie. Agrestówka rozgrzewa, poprawia trawienie oraz apetyt i wzmacnia odporność - to dzięki dużej ilości witaminy C, zawartej w owocach. Co więcej, nalewka może też wspomóc organizm w walce z cholesterolem, ponieważ zawiera pektyny, które działają przeciwmiażdżycowo. Na układ krążenia korzystnie podziałają także potas i rutyna, zmniejszające ciśnienie i uszczelniające naczynia krwionośne. Kieliszek nalewki mogą także wypić osoby, które mają kłopoty ze zdrowymi kośćmi - magnez i wapń, zawarte w agreście, poprawią ich stan.
Co ciekawe, nalewka z agrestu pomoże także chorym na dnę moczanową. Ważne jest jednak, aby nie pić więcej niż 15-20 ml dziennie, gdyż zawarty w niej alkohol może zaostrzyć chorobę.
Kto nie może pić nalewki z agrestu?
Nalewka z agrestu jest niewskazana przede wszystkim dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Odmówić jej sobie powinny także osoby, które zmagają się z chorobami układu trawiennego: problemami z dwunastnicą, zapaleniem jelit i okrężnicy oraz z chorobami nerek.
Przepis na nalewkę z zielonego agrestu
Składniki:
- 0,5 litra wódki
- 1 litr spirytusu
- 1 kg cukru
- 2 kg agrestu
Przygotowanie:
Owoce agrestu umyj i osusz. Usuń szypułki oraz ogonki. Umieść owoce w dużym słoju, najlepiej wcześniej wyparzonym. Zalej agrest wódką oraz spirytusem tak, aby zakryć owoce, zakręć słój i odstaw w ciemne miejsce na miesiąc. Po tym czasie zlej nalewkę, zasyp owoce cukrem i ponownie odstaw na tydzień. Powstały sok zlej i połącz z nalewką. Przefiltruj płyn i rozlej do butelek. Po miesiącu ponownie przefiltruj i odstaw na kolejne 60 dni. Nalewka gotowa!
Nalewka z czerwonego agrestu – przepis
Składniki:
- 1 kg czerwonego agrestu
- 1 kg cukru
- 1 litr spirytusu
- 0,5 szklanki wody
Przygotowanie:
Agrest dokładnie umyj i osusz, usuń wszystkie ogonki oraz szypułki. Umieść owoce w dużym, wyparzonym słoju. Zalej je spirytusem zmieszanym z wodą tak, aby zakryć agrest, a następnie zakręć słój i odstaw go w jasne miejsce na około 2-3 miesiące. Po tym czasie zlej płyn, filtrując go przez gazę. Pozostałe owoce zasyp cukrem, zakręć słój i odstaw na dwa tygodnie. Powstały sok dodaj do nalewki, połącz i rozlej do butelek. Nalewka będzie gotowa po dwóch miesiącach.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements