StoryEditorZ babcinej kuchni

Jak zrobić ocet jabłkowy? Podajemy przepis krok po kroku!

Odkąd w pandemii cały świat oszalał na punkcie pieczenia domowego chleba, samodzielne przygotowywanie produktów do domu pozostaje na topie. Jesienią, gdy zaczyna się sezon na krajowe jabłka, warto wykorzystać ich nadmiar do przyrządzenia octu. Jak to zrobić krok po kroku?

Czy samodzielne zrobienie octu w domu jest trudne? 

Ocet, podobnie jak wiele artykułów pierwszej potrzeby, bez kłopotu można kupić niemal w każdym sklepie. Do wyboru są octy spirytusowe, winne, jabłkowe czy balsamiczne. Jednak amatorzy octu z jabłek mogą podjąć się wykonania go w domu. To wcale nie jest trudne ani czasochłonne - wystarczy kilkanaście minut, najdłuższym etapem jest fermentacja i dojrzewanie, które odbywają się jednak niemal bez naszego udziału. 

Czy ocet jabłkowy ma właściwości zdrowotne? 

Anglicy mawiają: “jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”. Czy jednak ocet jabłkowy również posiada jakieś właściwości zdrowotne, czy też jest tylko smacznym dodatkiem do dań? Jak się okazuje, nie sposób go przecenić. Ocet jabłkowy korzystnie wpływa na układ trawienny: wspomaga metabolizm, a zatem sprawdzi się u osób, które się odchudzają, wspiera także organizm w walce z drożdżycą (kandydozą). Warto włączyć ten produkt do swojej diety, bo pomaga nawet w tak powszechnych jesienią dolegliwościach, jak katar, kaszel i grypa. Jednak na tym lista się nie kończy! Ocet jabłkowy wspiera także w walce z problemami skórnymi, stosowany zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Ten produkt nie dla wszystkich jest jednak bezpieczny. Lepiej, by nie spożywały go osoby cierpiące na choroby wrzodowe. 

Jak wykorzystać ocet jabłkowy? 

Oczywistym zastosowaniem dla octu jabłkowego jest wykorzystywanie go w kuchni. Jego specyficzny smak i aromat wzbogaci wiele dań. Warto dodać go do sałatek i sosów, ale sprawdzi się także jako składnik marynaty do mięs czy grzybów. 

Ocet jabłkowy można także pić po wymieszaniu go z wodą. Najlepiej spożywać taki prosty koktajl z rana, na czczo, 20 minut przed posiłkiem. Dobrą proporcją będą 2 łyżki octu jabłkowego na szklankę wody. 

Jednak ten produkt można stosować także “od zewnątrz”, jeśli chcemy wykorzystać jego właściwości kosmetyczne. Płukanka z octu jabłkowego na włosy polepszy kondycję skóry głowy i wspomoże w walce z łupieżem. Z kolei zastosowanie octu jako toniku pomoże skórze zachować właściwe pH i zwalczyć trądzik. W przypadku stosowania tego produktu na skórę najlepiej używać właśnie octu zrobionego w domu, który będzie niefiltrowany i niepasteryzowany. 

Jak zrobić ocet jabłkowy w domu? 

Do domowego octu jabłkowego możesz wykorzystać zarówno całe jabłka, jak i ich pozostałości - obierki czy ogryzki. Jeśli decydujesz się przygotować ocet z całych owoców, najpierw pokrój je na mniejsze części. Odmiana jabłek jest nieważna - możesz użyć dowolnych ze swojego sadu, najważniejsze jest, by nie były pryskane

Proporcje są następujące: 

  • 1 kg jabłek lub skórek i ogryzków 
  • 1 litr przegotowanej i ostudzonej wody 
  • 4-5 łyżek miodu (zależy od słodkości jabłek) 

Przygotowanie: 

Przegotowaną i ostudzoną wodę wlej do dużego słoja. Rozpuść w niej miód - dobrze, by woda miała temperaturę poniżej 40 st. C., by zachować właściwości miodu. Jabłka umyj i pokrój w grubą kostkę. Nie musisz usuwać gniazd nasiennych – wytnij tylko ogonki. Następnie wrzuć owoce do wody z miodem. Dopilnuj, by jabłka nie wystawały ponad wodę - jeśli spleśnieją, trzeba będzie wyrzucić całość i zacząć od nowa! W razie potrzeby ugnieć owoce lub dolej wody. Zostaw jednak nieco wolnego miejsca od góry słoika. Następnie przykryj go czystą ściereczką kuchenną, zabezpiecz gumką recepturką lub sznurkiem i odstaw w ciepłe miejsce na 4-6 tygodni. 

Przez pierwszy tydzień codziennie rano i wieczorem mieszaj zawartość słoja drewnianą łyżką lub kołysząc naczyniem. Piana, która będzie powstawała, to skutek fermentacji alkoholowej, która zakończy się po około tygodniu. Wówczas jabłka opadną na dno, a na wierzchu słoja powstanie warstwa galaretowatej masy, której nie należy niszczyć - to ona odpowiada za przebieg fermentacji octowej. Ten proces potrwa ok. 4-6 tygodni. Po upływie tego czasu usuń masę z wierzchu słoja - możesz użyć jej do zrobienia kolejnej porcji octu. Następnie przecedź płyn, przelewając go przez gazę do nowego słoika. Zakręć naczynie i odstaw w chłodne, ciemne miejsce na 4 tygodnie, by ocet dojrzał. Po tym czasie sprawdź, czy płyn ma octowy zapach i smak - jeśli wyczuwalny jest smak wina, odstaw ocet na kolejny tydzień. Jeśli proces fermentacji i dojrzewania zakończył się powodzeniem, przez gazę przelej płyn do butelek. Przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 19:35