Co to jest chutney?
Chutney wywodzi się z kuchni indyjskiej. Jest to rodzaj sosu – powszechnie przyjęło się określanie w ten sposób słodko-kwaśnych sosów, robionych na bazie owoców. Chutney można zrobić właściwie ze wszystkiego, począwszy od znanych nam dobrze jabłek i gruszek, skończywszy na egzotycznym mango.
Chutney pasuje do dań wytrawnych. Bardzo często podaje się go jako dodatek do grillowanych mięs, jednak wegetarianie też z pewnością spojrzą na niego przychylnie. Będzie dobrze pasował np. do serów o wyrazistym smaku. Takim sosem można także wykończyć zwykłe kanapki lub podać go z potrawą, której smak wyszedł nam nieco mdły - ryżem lub kotlecikami. Z kolei na imprezie słone krakersy z lekko pikantnym sosem chutney będą oryginalną przekąską.
Przepis na jeżynowy chutney
Składniki:
- 0,5 kg jeżyn
- 1 czerwona cebula
- 2 kwaśne jabłka
- świeży korzeń imbiru
- 2-3 łyżki octu winnego
- 100 ml wody
- 10 kulek pieprzu
- 5 kulek ziela angielskiego
- cynamon
- gałka muszkatołowa
- sproszkowane lub świeże chili
- sól, mielony pieprz
Przygotowanie:
Cebulę obierz i posiekaj. Z korzenia imbiru odetnij ok. 2-3 cm (lub więcej, w zależności od upodobań), obierz i pokrój drobno. Zeszklij cebulę z imbirem w rondelku a następnie wlej wodę. Jabłka obierz ze skórki i pokrój w cienkie plasterki, dodaj do rondelka. Gotuj przez chwilę, aż jabłka zmiękną. Następnie dodaj oczyszczone i umyte jeżyny oraz przyprawy: ocet, pieprz w ziarnach, ziele angielskie, po szczypcie cynamonu, gałki muszkatołowej i chili. Jeżeli używasz świeżej papryczki, pokrój ją na małe kawałki. Dopraw solą oraz zmielonym pieprzem do smaku. Gotuj na małym ogniu aż całość odparuje. Następnie przelej gorący chutney do wyparzonych wcześniej słoików, zakręć i postaw do góry dnem.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements