Dlaczego warto jeść borowiki?
Borowik szlachetny w 80 proc. składa się z wody. Posiada jednak mimo tego dużo składników odżywczych, w tym witaminy A, C, D, E oraz witaminy z grupy B. W borowikach znajdziemy także cenne sole mineralne, białka i cukry oraz magnez, żelazo, fosfor i potas.
Grzyby te świetnie sprawdzą się dla osób na diecie wegańskiej, bo zawarte w nich białko składa się z aminokwasów egzogennych, które organizm człowieka świetnie przyswaja. Nie wszyscy jednak mogą jeść prawdziwki. Lepiej, by unikały ich zwłaszcza dzieci i osoby starsze, ponieważ grzyby te są ciężkostrawne.
Przepis na zupę z borowików
Składniki:
- 500-700 g świeżych borowików
- 1,5 litra rosołu
- 3 marchewki
- 2 korzenie pietruszki
- 0,5 selera
- 1 duża cebula
- 1 szklanka śmietany 18%
- kilka listków laurowych i kulek ziela angielskiego
- sól, pieprz czarny i pieprz ziołowy
- 2 łyżki drobno siekanej natki pietruszki
Przygotowanie:
Grzyby opłucz z zanieczyszczeń i pokrój na kawałki. Zalej wodą tak, aby przykryła grzyby i ugotuj z dodatkiem ziela angielskiego i liści laurowych oraz soli. Cebulę obierz, pokrój w kostkę i usmaż na złoto na odrobinie oleju. Nastpępnie dodaj ją do wywaru z grzybami.
Do czystego rosołu wrzuć pokrojoną w kostkę marchewkę, pietruszkę i kawałek selera, gotuj do miękkości. Pod koniec gotowania dodaj wywar grzybowy wraz z grzybami, solidnie dopraw pieprzem, pieprzem ziołowym i solą. Na koniec zupę zabiel śmietaną i dodaj siekaną natkę pietruszki. Podawaj z makaronem.
Jak zrobić tartę z borowikami i szynką?
Składniki na spód:
- 250 g mąki
- 150 g masła
- 1 łyżeczka soli
- 1 jajko
Składniki na farsz:
- 350 g borowików
- 100 g szynki parmeńskiej lub cienko pokrojonego boczku
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki masła
- 1 mała cebula
- 2 liście laurowe
- 2 ziela angielskie
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
- 3 jajka
- 40 g tartego sera np. parmezan, grana padano, cheddar, gouda, kozi
- 1 szklanka śmietanki 18% lub 30%
Przygotowanie:
Przygotuj kruchy spód do ciasta z zimnego masła, mąki i soli. Gdy składniki zaczną się łączyć, dodaj jajko i zagnieć ciasto. Następnie uformuj je w kulę, zawiń w folię spożywczą i odłóż do lodówki na ok. 30 minut. Po tym czasie wyjmij ciasto, rozwałkuj je i ułóż w formie do tarty. Podpiecz przez chwilę w 190 stopniach, następnie osłoń folią aluminiową i wsyp na spód suchą fasolę lub ryż. Piecz przez kolejne 15 minut.
Oczyść, opłucz i osusz grzyby. Następnie pokrój je na kawałki. Cebulę pokrój w kostkę i zeszklij na maśle. Dodaj czosnek, listki laurowe, ziele angielskie oraz drobno posiekaną szynkę lub boczek. Smaż przez ok. 4 minuty co chwilę mieszając. Następnie dodaj grzyby i smaż jeszcze ok. 5 minut. Dopraw solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz natką pietruszki. Do miski wbij jajka i zmiksuj ze śmietanką oraz serem. Dodaj masę grzybową i wymieszaj. Delikatnie, stopniowo, wylej na upieczony spód. Piecz jeszcze przez ok. 30 minut w 180 stopniach C, aż masa się zetnie.
Gulasz grzybowy
Składniki:
- 350 g maślaków
- 300 g borowików
- 200 g pieczarek
- 250 ml śmietany 30 %
- 3 cebule
- 50 g masła
- 20 ml oleju
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Cebule pokrój w kostkę i lekko osól. Podsmaż na złoto na maśle z olejem. Następnie oczyść, umyj i osusz grzyby. Pokrój je na kawałki i dodaj do cebuli. Smaż przez około 5-6 minut. Wlej śmietanę i przez ok. 10 minut duś gulasz, by grzyby stały się miękkie, a sos zgęstniał. Dopraw gulasz solą oraz pieprzem. Przed podaniem możesz udekorować posiekaną natką pietruszki.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements