Antonówki - stara odmiana, którą pokochasz na nowo
Antonówka to jedna ze starych odmian jabłoni, które wracają do łask. Owoce tej odmiany są lubiane, ponieważ można je zbierać już na początku września. Nie są to jednak jabłka, które dobrze się przechowują na surowo - ulegają chorobom i szybko przejrzewają. Z tego powodu często są wybierane jako materiał na przetwory – po przesmażeniu lub przerobieniu na sok czy mus można je przechowywać długo. Świetnie smakują także w szarlotce.
Jak wyglądają i smakują antonówki?
Owoce jabłoni antonówek są średniej wielkości, niektóre z nich mogą być całkiem duże. Mają charakterystyczną jasnozieloną skórkę, która w miarę dojrzewania może zrobić się żółtawa. Miąższ tych owoców jest kruchy i luźny, kwaskowy w smaku, dojrzałe jabłka mają także intensywny, landrynkowy zapach.
Przepis na jabłecznik z antonówkami
Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 3/4 szklanki cukru
- 1 łyżka śmietany 18 proc.
- 200 g zimnego masła
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 żółtka
- 3 jabłka antonówki
- 1 płaska łyżeczka cynamonu
Przygotowanie:
Masło prosto z lodówki zetrzyj na tarce o grubych oczkach. W misce połącz mąkę, cukier, żółtka, dodaj masło oraz proszek do pieczenia. Zagniataj ciasto, gdy składniki zaczną się łączyć, dodaj śmietanę. Kontynuuj wyrabianie aż powstanie jednolite ciasto. Uformuj je w kulę i podziel w proporcji 2:1. Owiń ciasto folią aluminiową i odłóż do lodówki na 40-60 minut. W tym czasie obierz jabłka ze skórek i zetrzyj je na tarce. Dłońmi odciśnij z nich nadmiar soku - można go wypić, nie będzie potrzebny do ciasta. Do jabłek dodaj cynamon, wymieszaj delikatnie.
Ciasto wyjmij z lodówki i rozwałkuj. Większą część ułóż na dnie formy, wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie ułóż na nim starte antonówki. Rozwałkuj mniejszą część ciasta i przykryj nim nadzienie, możesz także pokroić ciasto w grube paski i ułożyć z nich kratkę na wierzchu. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 170 stopni Celsjusza i piecz przez 40 minut.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements