StoryEditorJesień w kuchni

Krem z dyni - jak go zrobić i co dodać?

Pyszna i rozgrzewająca zupa-krem z dyni to jeden z hitów jesieni. Nie może go zabraknąć również w twojej kuchni! Podpowiadamy, jak zrobić podstawową zupę i co można do niej dodać, by podkręcić smak!

Jaką dynię wybrać na zupę-krem? 

Bogactwo odmian dyni sprawia, że można się pogubić. Podobnie jak w przypadku wielu innych warzyw i owoców, są gatunki, które lepiej sprawdzą się w zupie oraz takie, które pełnię smaku oddadzą w innych potrawach. Na pyszny krem z dyni świetnie nadadzą się dynie odmiany piżmowej oraz hokkaido, która ma mięciutką skórkę - niektórzy w ogóle nie usuwają jej przed gotowaniem. 

Jak zrobić zupę z dyni? Prosty przepis

Bazowy przepis na zupę-krem z dyni przedstawia się następująco: 

Składniki: 

  • 2 -3 kg dyni, 
  • 0,5 kg ziemniaków, 
  • 2 marchewki, 
  • 2 cebule, 
  • woda lub bulion, 
  • sól, pieprz, inne wybrane przyprawy (zob. porady poniżej)

Przygotowanie: 

Dynię umyj, pokrój na mniejsze kawałki. Obierz ze skórki i wyjmij pestki - możesz je osobno uprażyć w piekarniku lub na patelni. Obierz cebule, marchew i ziemniaki, pokrój w dużą kostkę. Przełóż warzywa do garnka i podsmaż przez kilka minut, stale mieszając. Następnie zalej je wodą lub bulionem i gotuj przez około 30 minut. Gdy warzywa będą miękkie, zblenduj zupę, by nadać jej konsystencję kremu. Dodaj sól, pieprz i wybrane przyprawy. Jeśli wolisz rzadsze zupy, dolej więcej wody lub bulionu. 

Co dodać do zupy z dyni? 

Mdła zupa dyniowa to kulinarny koszmar, który wielu prześladuje przez lata. Jednak nie potrzeba wiele, by uniknąć tej katastrofy. Wystarczy zadbać o odpowiednie doprawienie zupy. 

Popularnym dodatkiem do zupy-kremu z dyni jest imbirdrobno posiekany lub starty na tarce bez skórki. Jednak dla wielbicieli mniej typowych połączeń, można zastąpić ten rozgrzewający korzeń na przykład pomarańczą. Wówczas dodajemy do zupy osobno świeżo wyciskany sok oraz otartą skórkę z tego owocu. 

Niebanalnym rozwiązaniem jest wzbogacenie kremu z dyni o nutę... gruszkową. Pokrojone drobno gruszki podgrzewamy na patelni z gałązkami rozmarynu oraz odrobiną miodu i dodajemy do zupy przed blendowaniem. Innym owocowym połączeniem, które można wykorzystać, są jabłka i tymianek, przygotowane w ten sam sposób. 

Z zupą dyniową doskonale połączą się także suszone przyprawy i ich mieszanki. By nieco zaostrzyć smak, dodaj chili lub inną ostrą papryczkę. Z kolei słodyczy i charakterystycznego aromatu doda daniu kurkuma. Można sięgnąć także po gotową mieszankę przypraw, czyli curry

Wielbiciele azjatyckich smaków z pewnością zasmakują w zupie dyniowej z mlekiem kokosowym. Przygotowanie nie jest trudne - bazę do zupy należy zrobić według powyższego przepisu, a przed blendowaniem dodać do niej mleko kokosowe

Z czym podawać zupę dyniową? 

Aromatyczna i odpowiednio doprawiona zupa z dyni potrzebuje już tylko delikatnego wykończenia. Można podać ją z grzankami lub groszkiem ptysiowym. Dla przełamania smaku sprawdzi się łyżka kwaśnej śmietany lub gęstego jogurtu greckiego, nałożona na każdą porcję przed podaniem. W myśl zasady “zero waste” możemy wykorzystać do wykończenia zupy uprażone pestki z dyni. Ci, którzy nie lubią tego smaku, mogą zastąpić je orzechami włoskimi, krótko podprażonymi na patelni. Z kolei wielbicieli prostoty z pewnością zachwyci wykończenie zupy kilkoma kroplami oliwy z oliwek lub oleju z pestek dyni.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 14:50