StoryEditorKiszone cytrusy

Masz za dużo cytryn i mandarynek? Zasyp je solą i zrób nietypową przyprawę!

Zima to czas, w którym cieszymy się cytrusami. Pomarańcze i mandarynki świetnie smakują i dostarczają nam wielu witamin. Najchętniej jemy je na świeżo, jednak okazuje się, że nadmiar cytrusów można z łatwością przekształcić w nietypową przyprawę! Jak to zrobić?

Skąd pochodzi przyprawa z kiszonych cytrusów? 

Pierwotnie do przygotowywania fermentowanej przyprawy, która nadaje daniom wyjątkowy cytrusowy aromat, wykorzystywano głównie cytryny. Dziś śmiało można zamienić je na mandarynki. Ten przepis pochodzi z północnej Afryki. Taki sposób przetwarzania owoców cytrusowych stosowali na przykład mieszkańcy Algierii, Tunezji i Maroka. Fermentowane cytryny były tam znane już w XI wieku! Później przepis dotarł także do terenów Izraela, Iranu, Turcji i Indii. 

Do czego użyć przyprawy z fermentowanych cytryn lub mandarynek? 

Kuchnia północnoafrykańska i bliskowschodnia nie boi się odważnych połączeń smakowych. Z tego powodu tamtejsi kucharze stosują fermentowane cytrusy niemal do wszystkiego! Ma powodzenie jako dodatek do dań słonych i słodkich. Jeżeli zdecydujesz się ją przygotować, z pewnością szybko zniknie, bowiem można ją dodać do makaronu, risotto, pieczeni, gulaszy i dań mięsnych, ryb i dań wegetariańskich (np. z dodatkiem kaszy kuskus czy kalafiora) a także do masy na ciasto, biszkopt czy babeczki. 

Kiszone cytryny i mandarynki: jak je zrobić? 

Aby samodzielnie przygotować w domu przyprawę z fermentowanych cytryn lub mandarynek, wcale nie musimy znać zaawansowanej chemii. Proces będzie bardzo podobny do robienia kiszonych ogórków czy kapusty, a to znamy przecież doskonale! 

Składniki: 

  • 5 cytryn lub mandarynek, niewoskowanych, z plantacji ekologicznych 
  • 4-5 łyżek soli 
  • 2 liście laurowe 
  • kilka ziaren kolorowego pieprzu 
  • 1 laska cynamonu 

Przygotowanie

Cytrusy dokładnie umyj, jeżeli nie pochodzą z ekologicznego źródła, sparz je i wyszoruj. Następnie natnij na krzyż wraz ze skórką do ok. 2/3 wysokości (jeżeli masz małe naczynie, potnij cytrusy w grube plastry). W nacięcia wsyp sól: według tradycyjnego przepisu, należy użyć 5-10 proc. soli w stosunku do ilości owoców. Nasolone cytrusy ułóż w dużym, wyparzonym słoju. Dodaj wszystkie przyprawy. Jeżeli zostało trochę soli, wsyp ją do słoja. Możesz dodać także trochę soku wyciśniętego z cytryn lub mandarynek. Następnie przyciśnij zawartość słoika tak, by odciąć dostęp tlenu - jeżeli zgniecione cytrusy puszczą więcej soku, nic się nie stanie. Tak przygotowany słój odstaw najpierw na 4-5 dni do spiżarni, a później do lodówki. Cytrusy powinny fermentować około miesiąca, po tym czasie są gotowe do spożycia. Przed zjedzeniem warto oczyścić je z resztek soli.

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 13:18