Dlaczego warto jeść świeże śliwki?
Aromat śliwek, unoszący się w kuchni, to dla wielu osób znak, że przyszła jesień. Choć do tej kalendarzowej zostało jeszcze trochę czasu, nie ma na co czekać: warto wprowadzić śliwki do domowego jadłospisu już dziś! Zwłaszcza, że organizm nam za to podziękuje, bo te fioletowe owoce mają liczne właściwości prozdrowotne. Przede wszystkim są bogate w witaminy C, B i E - będą zatem wspierać budowanie odporności przed zimą oraz pozwolą usunąć z organizmu wolne rodniki.
Dodatkowo, obecne w śliwkach pektyny świetnie wpływają na perystaltykę jelit, a magnez pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy. Świeże śliwki są niskokaloryczne – 100 g tych owoców to zaledwie 40 kcal, dlatego lepiej sięgnąć po nie teraz niż w sezonie zimowym, ponieważ śliwki suszone mają nierzadko nawet 240 kcal!
Śliwki jako dodatek do mięs
Śliwki świetnie sprawdzają się w deserach, zwłaszcza w połączeniu z cynamonem. Stanowią także niezastąpiony materiał na powidła. Jednak amatorzy tych owoców doskonale wiedzą, że ich wykorzystanie nie kończy się na cieście drożdżowym, a śliwkowe przetwory mogą mieć różny charakter. Stanowią bowiem doskonały dodatek do mięsa, zarówno w pikantnej, jak i w słodkiej oprawie – i to nie tylko w przypadku schabu ze śliwką. Proponujemy dziś recepturę, w której śliwki wraz z miodem są słodkim kontrapunktem dla żeberek.
Przepis na żeberka w marynacie miodowej ze śliwkami
Składniki:
- 1 kg żeberek
- 200 g śliwek,
- 1 łyżeczka słodkiej papryki,
- 2 łyżki miodu,
- 5 łyżek oleju,
- 2 ząbki czosnku posiekane lub przeciśnięte przez praskę,
- sól,
- pieprz,
- 2 łyżki soku z cytryny
Przygotowanie:
Wypestkuj śliwki. Następnie przygotuj marynatę. Przeciśnięty lub posiekany czosnek wymieszaj z miodem, sokiem z cytryny, solą oraz pieprzem. Obtocz żeberka w marynacie i odstaw przynajmniej na godzinę.
Po upływie tego czasu podduś żeberka na patelni na oleju, aby nabrały koloru. Przełóż do naczynia do zapiekania, ułóż śliwki, przykryj przykrywką lub folią aluminiową i piecz około 30 minut. Następnie zdejmij folię i piecz jeszcze 20 minut w temperaturze 170°C.
Smacznego!
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements