Właściwości zdrowotne wiśni - dlaczego warto je jeść?
Nie wszyscy przepadają za kwaskowatym smakiem wiśni. W konkursie na popularność zdecydowanie wygrywają kuzynki tych owoców, czyli słodziutkie czereśnie. Warto się jednak przekonać do wiśni, ponieważ mają korzystny wpływ na nasze zdrowie! W 100 g wiśni znajdziemy 400 mg przeciwutleniaczy, czyli substancji, które spowalniają starzenie i chronią przed nowotworami.
Za jedzenie tych owoców szczególnie podziękuje nam serce - są one bogate w potas, błonnik, witaminę C czy antocyjany, które mają dobry wpływ na układ krążenia. Wiśnie pomogą uszczelnić naczynia włosowate i obniżyć cholesterol, przeciwdziałają też powstawaniu skrzepów i zatorów w żyłach. W wiśniach obecna jest także melatonina, znana jako składnik leków na bezsenność. Te owoce pomogą więc również szybciej zasnąć.
Przepis na zupę wiśniową
Składniki:
- 600 g wiśni
- 5 łyżek cukru
- 0,5 szklanki śmietany
- szczypta soli
- 2 szczypty cynamonu
- 1 łyżka mąki pszennej
Przygotowanie:
Wiśnie umyj, osusz i pozbaw pestek. Zalej je wodą, wsyp cukier, sól oraz cynamon i gotuj, aż zmiękną. W osobnym naczyniu połącz śmietanę z mąką. Zahartuj ją, dolewając łyżkę ciepłej wody spod wiśni, a następnie wlej do garnka. Zagotuj zupę i odstaw do wystudzenia. Podawaj lekko ciepłą, samą lub z dodatkiem ulubionego makaronu, najlepiej domowego.
Uwaga: zupę można zblendować, wówczas będzie miała konsystencję kremu. Można ją także podawać jako owocowy odpowiednik chłodnika, czyli całkowicie wystudzoną.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements