Niechciany chwast czy pyszny smakołyk?
Chwasty to te rośliny, których zazwyczaj chcemy się pozbyć. Obniżają one efektywność uprawy, odbierają wodę, zabierają miejsce czy zasłaniają słońce roślinom hodowlanym. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach „chwasty” mogą stanowić smaczny i niecodzienny plon. Wiele dzikich roślin jadalnych jest używanych w ziołolecznictwie od wieków. Wystarczy włączyć je do diety, aby wzbogacić organizm w wiele przydatnych składników odżywczych oraz zaserwować niecodzienne danie.
Jakie chwasty można jeść?
Jedną z popularnych i jadalnych dzikich roślin jest podagrycznik. Niegdyś był stosowany przy leczeniu podagry. Dzisiaj natomiast raczej chętnie się go pozbywamy z ogrodów. Jest on niezwykle ekspansywny oraz ma zdolności regeneracyjne dzięki podziemnym kłączom. W smaku podagrycznik przypominać może natkę marchewki. Najsmaczniejsze są młode liście, miękkie, jasnozielone oraz lekko zwinięte.
Również pędy chmielu okazują się przysmakiem. Kwiatostany tej rośliny to oczywiście przyprawa do piwa, ale młode pędy to warzywa przypominające w smaku gorzkie szparagi. Pędy chmielu zbieramy wiosną, do końca maja – wtedy są jeszcze kruche i soczyste. Łodygi zrywa się do maksymalnie około 20 cm długości. Starsze liście i pędy są wyposażone w małe, ale bardzo ostre haczyki, które mogą podrażnić skórę. Na młodym pędzie chmielu będą one nieszkodliwe, jednak rośliny tej nie jada się na surowo, natomiast często serwuje się z sosem.
Także pokrzywa jest świetnym składnikiem potraw. To bogate źródło wielu cennych elementów, takich jak chociażby witaminy C, K, B2, a także karoten oraz garbniki i flawonoidy. Jest także stosowana w ziołolecznictwie do leczenia wielu schorzeń, na przykład przy stanach zapalnych dróg moczowych. Jest również polecana dla cukrzyków. Do jedzenia nadają się tylko młode listki z górnych pędów rośliny. Poddane obróbce, tracą parzące właściwości.
O czym należy pamiętać przed zjedzeniem dzikiej rośliny?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby nigdy nie zbierać i nie jeść dzikich roślin, których nie znamy i co do których nie jesteśmy pewni, czy są jadalne. Zbierajmy chwasty z miejsc, które nie są zanieczyszczone (a więc z dala od ruchliwych ulic, fabryk, ale także popularnych miejsc psich spacerów itd.). Jeśli pierwszy raz sięgamy po dzikie rośliny, pamiętajmy, aby przygotować ich umiarkowaną ilość, podczas spożycia mogą bowiem pojawić się nietolerancje pokarmowe lub alergie.
TOP 3 przepisy na dania z „chwastami”
Przedstawiamy najlepsze przepisy na potrawy z dzikimi roślinami. Na pewno zachwycą smakiem, a także wprawią w zdumienie
Aromatyczna zupa-krem z pokrzyw
Składniki:
- 1 kg ziemniaków;
- kilka garści liści pokrzywy;
- 1 cebula;
- kawałek białej części pora;
- kawałek selera;
- pietruszka;
- łyżka masła;
- sól i pieprz do smaku;
- kilka sztuk ziela angielskiego;
- liść laurowy;
- kilka łyżek śmietany lub jogurtu;
- jajka na twardo (do podania).
Przygotowanie:
Obieramy cebulę, kroimy ją w kostkę i chwilę smażymy na patelni z łyżką masła i pokrojonym porem. Obieramy resztę warzyw, kroimy je w kostkę i dorzucamy do cebuli oraz pora. Całość zalewamy wodą. Dodajemy wszystkie przyprawy i gotujemy 20-25 min, aż ziemniaki zmiękną. Następnie wrzucamy do naszej zupy umyte i posiekane liście pokrzyw. Podgrzewamy jeszcze 5 min. Zupę zaprawiamy śmietaną bądź dodajemy jogurt naturalny. Wyjmujemy z zupy ziele angielskie oraz liść laurowy i miksujemy zupę na krem. Podajemy razem z ugotowanym na twardo jajkiem.
Pasta kanapkowa z podagrycznikiem
Składniki:
- młode listki podagrycznika;
- młode liście pokrzywy;
- orzechy włoskie lub laskowe;
- oliwa z oliwek;
- kawałek twardego koziego sera;
- kilka kropli soku z cytryny;
- sól do smaku.
Sposób przygotowania:
Liście dokładnie myjemy i osuszamy. Następnie miksujemy z orzechami oraz oliwą. Dodajemy starty kozi ser, doprawiamy do smaku sokiem z cytryny i solą. Im więcej oliwy dolejmy, tym rzadsza będzie konsystencja pasty. Do smarowania pieczywa najlepsza będzie zwarta, kremowa konsystencja.
Jajecznica z chmielem
Składniki:
- garść młodych pędów chmielu;
- 3 jajka;
- 1-2 plasterki szynki dojrzewającej;
- 1 łyżka masła;
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
Szynkę kroimy w kostkę i podsmażamy na maśle. Pędy chmielu kroimy na krótsze kawałki i dorzucamy na patelnię. Smażymy kilka minut, a następnie wbijamy jajka, doprawiamy i smażymy, mieszając.
Smacznego!
Kamila Berthold
Fot. Pixabay
Źródla: Natuli, Zielony Ogródek