Trwa sezon na czarne porzeczki. Dlaczego warto je jeść?
Krzewy czarnych porzeczek bardzo często uprawiamy w przydomowym ogródku. Ze względu na ich kwaśny smak, te owoce bywają niedoceniane - robimy z nich tylko dżem bądź sok. To ogromny błąd! Czarne porzeczki to prawdziwa bomba witaminy C, dzięki czemu wpływają korzystnie na odporność organizmu. Prócz tego znajdziemy w nich witaminy z grupy B i witaminę E. Zawierają żelazo, wapń, potas, magnez i beta-karoten. Ich regularne spożywanie może pomóc obniżyć cholesterol, wyregulować poziom glukozy we krwi, poprawić trawienie oraz złagodzić stany zapalne. Tę ostatnią właściwość szczególnie doceniano w medycynie ludowej - wówczas liście czarnych porzeczek stosowano w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, w tym również przy problemach z dziąsłami.
Przepis na sernik z czarną porzeczką
Składniki:
- 3 szklanki mąki
- 200 g miękkiego masła
- 2/3 szklanki cukru pudru
- 2 żółtka
- 500 g czarnej porzeczki
- 1/2 szklanki wody
- 3/4 szklanki cukru
- 40 g mąki pszennej
- 50 g mąki ziemniaczanej
- 1 kg twarogu zmielonego dwukrotnie
- 250 gram serka mascarpone
- 3 duże jajka
- 1 szklanka drobnego cukru
- 1 budyń waniliowy
Przygotowanie:
Zacznij od zrobienia kruchego ciasta. W naczyniu umieść 3 szklanki mąki, 2/3 szklanki cukru pudru oraz 2 żółtka. Zagnieć ciasto, owiń je folią i odłóż do lodówki na 30 minut.
Porzeczki umyj i oczyść z szypułek. Umieść je w garnku i gotuj przez około 10 minut. W kubku lub miseczce rozmieszaj 40 g mąki pszennej i 50 g mąki ziemniaczanej w 1/2 szklanki wody. Rozrobioną mąkę z wodą wlej do porzeczek i gotuj na małym ogniu, aż masa zgęstnieje. Odstaw do wystudzenia.
Dwukrotnie mielony twaróg, serek mascarpone i jajka umieść w misce. Wsyp cukier i proszek budyniowy. Utrzyj wszystkie składniki na jednolitą masę.
Schłodzone ciasto wyjmij z lodówki i rozwałkuj, wyłóż nim formę wraz z bokami. Następnie wylej masę serową. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz przez godzinę. Po tym czasie wylej na sernik masę porzeczkową i piecz jeszcze 15 minut.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements