Jak zrobić miękkie kluski leniwe?
Kluski leniwe nazywa się także często pierogami leniwymi. Choć z wyglądu przypominają raczej kopytka, nazwa ta przyjęła się prawdopodobnie dlatego, że z podobnych składników przygotowuje się pierogi ruskie. Jednak w przypadku leniwych nie ma potrzeby wałkowania ciasta, wykrawania i nadziewania farszem – dlatego te kluski to wersja dla leniuszków!
Idealne kluski leniwe powinny być puszyste, a przy tym niezwykle miękkie. Najgorsze, co może być, to gumowate i twarde leniwe! Okazuje się jednak, że tej kulinarnej wpadki bardzo łatwo uniknąć. Kluczem jest odpowiedzialne podejście do przepisu: sekret idealnych klusek tkwi w przestrzeganiu proporcji. Na pół kilo twarogu powinno przypadać pół szklanki mąki pszennej. Nawet jeżeli ciasto w ręku będzie wydawało się delikatne, nie należy dosypywać mąki! Jeżeli dodamy jej więcej, leniwe wyjdą twarde.
Puszyste leniwe – jak osiągnąć ten efekt?
Druga, obok miękkości, cecha idealnych leniwych, to puszystość ciasta. W tym przypadku również wystarczy jeden prosty trik. Aby ciasto było idealnie puchate, przed dodaniem jajek należy oddzielić białka od żółtek i ubić te pierwsze na pianę - nie musi być idealnie sztywna, ważne, by była napowietrzona. Żółtka dodajemy do masy od razu a pianę pod koniec, mieszając tylko do połączenia się składników. Spektakularny efekt gwarantowany!
Przepis na idealne kluski leniwe
Składniki:
- 500 g tłustego twarogu
- 2 jajka
- sól
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 0,5 szklanki mąki pszennej
Przygotowanie:
Twaróg zmiel w maszynce lub przeciśnij przez praskę w taki sposób, by nie było grudek. Umieść go w naczyniu. Rozbij jajka, oddzielając białka od żółtek. Żółtka dodaj do twarogu, białka umieść w osobnej misce. Do sera dodaj mąkę, mąkę ziemniaczaną i płaską łyżeczkę soli. Wymieszaj masę łyżką by składniki się połączyły. Białka ubij na pianę i dodaj ją do ciasta na leniwe, mieszając łyżką lub szpatułką. Ciasto podziel na mniejsze porcje, każdą porcję wykładaj na oprószony mąką blat i ręcznie formuj wałeczki o średnicy około 3 cm. Następnie ostrym nożem pokrój je na skośne kluski jednakowej wielkości. Wrzucaj je do garnka z osoloną, gotującą się wodą. Wyławiaj po około minucie od momentu, gdy kluski wypłyną na powierzchnię. Podawaj ze zrumienioną na maśle bułką tartą i cynamonem.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements