Jak gotować brukselkę żeby nie była gorzka?
Tym, co odstrasza od brukselki wiele osób, jest mit o gorzkim smaku tego warzywa. Tymczasem jednak jeśli ugotujemy te kapustki odpowiednio, wcale nie muszą być gorzkie!
Jeżeli planujemy podać brukselkę jako dodatek do obiadu, np. samą lub z bułką tartą, warto ugotować ją w wodzie doprawionej nie tylko solą, ale także cukrem w równych proporcjach. Na 1 l wody powinna to być 1 łyżeczka soli i 1 łyżeczka cukru. Inną popularną metodą pozbycia się goryczki jest gotowanie brukselki z mlekiem. Warzywa w garnku należy zalać wodą a następnie dodać 3/4 szklanki mleka i gotować na małym ogniu.
Z kolei dla brukselek, które chcemy przerobić na zupę czy zapiekankę, można wykorzystać inny sposób, jakim jest mrożenie. Wystarczy dzień wcześniej umieścić je w zamrażalniku. Brukselki nie trzeba później rozmrażać, można od razu umieścić ją we wrzątku. Jeżeli nie mamy tyle czasu, warzywom wystarczy godzina w zamrażarce, by przykry gorzki posmak zniknął.
Przepis na zupę-krem z brukselki
Składniki:
- 0,5 kg brukselki
- 1 marchewka
- 500 ml rosołu warzywnego
- 1/2 szklanki mleka
- 1 cebula
- sól, pieprz
- szczypta gałki muszkatołowej
- 1 łyżeczka suszonego czosnku niedźwiedziego
- szczypta ziół prowansalskich
Przygotowanie:
Marchewkę obierz i pokrój w plastry. Brukselki umyj, obierz i pokrój na połówki. Cebulę obierz i posiekaj w kostkę. W garnku rozgrzej olej, zeszklij cebulę. Dodaj marchewkę i brukselki. Podsmażaj przez chwilę, następnie zalej rosołem warzywnym. Dodaj przyprawy, przykryj garnek i gotuj tak długo, aż warzywa zmiękną. Zmiksuj całość i dolej mleko – w razie potrzeby zmniejsz lub zwiększ ilość płynu, by zupa osiągnęła odpowiednią konsystencję. Podawaj z grzankami.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements