Czym się różnią pierogi od kołdunów?
Ponieważ kołduny mają odrębną nazwę, wydawać się może, że są czymś innym niż pierogi. Jednak w rzeczywistości ta wschodnia potrawa to właśnie jeden z rodzajów pierogów. Najczęściej lepi się je w kształcie zbliżonym do uszek, jednak równie dobrze mogą wyglądać jak tradycyjne polskie pierogi.
Z kolei tym, co odróżnia kołduny od uszek, jest farsz. Uszka, które podajemy na Wigilię, nadziewane są zwykle kapustą i grzybami. Tymczasem farsz do kołdunów musi być mięsny, wzbogacony odpowiednimi przyprawami. Zatem choć pierogi, uszka i kołduny mogą wyglądać bardzo podobnie do siebie, każda z tych potraw jest nieco inna!
Prosty przepis na litewskie kołduny
Składniki:
- 300 g mąki pszennej,
- 1 jajko,
- 2 łyżki masła,
- 140 ml ciepłej wody,
- sól
Farsz:
- 300 g mielonej wołowiny,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 łyżka majeranku,
- 1 łyżka lubczyku,
- sól i pieprz,
- smalec do smażenia
Przygotowanie:
Mąkę przesiej do miski. Wbij jajko, dodaj sól i masło. Wymieszaj całość, stopniowo dolewając ciepłą wodę. Gdy ciasto będzie gotowe, owiń je folią i odłóż na ok. 30 minut, by odpoczęło.
W tym czasie przygotuj farsz. Czosnek i cebulę obierz z łupinek i drobno pokrój. Podsmaż na smalcu, aż cebula się zeszkli. Połącz zawartość patelni z surowym mięsem wołowym, dodaj majeranek, lubczyk, sól i pieprz. Wyrabiaj całość przez ok. 5 minut.
Ciasto rozwałkuj cienko. Za pomocą szklanki wycinaj z niego okręgi. Na każdy okrąg nakładaj około łyżeczki farszu mięsnego i zaklejaj w wybrany sposób, formując uszka lub pierożki. Gotuj je w gorącej, osolonej wodzie albo w bulionie przez ok. 5 minut od momentu wypłynięcia. Podawaj w rosole, jako dodatek do czerwonego barszczu lub samodzielnie, z masłem i śmietaną.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. Polina Tankilevitch, Elina Fairytale/Pexels