Jakie nowalijki pojawiają się najwcześniej?
Pierwsze nowalijki pojawiają się w sklepach i na targowiskach na przełomie marca i kwietnia. Osoby, które mają własne ogródki i szklarnie, również w tym okresie zaczynają cieszyć się plonami. Zwykle najwcześniej można kupić świeży szczypiorek, cebulkę dymkę, sałatę, rzodkiewkę, koperek i natkę pietruszki. Do tego dochodzi np. wysiana w domu rzeżucha i mamy spore możliwości, by stworzyć pyszną i zdrową sałatkę!
Dlaczego warto jeść nowalijki?
Po zimie często jesteśmy zmęczeni, a wiosenne przesilenie sprzyja zapadaniu na przeziębienie. By nieco wzmocnić organizm, warto sięgać po świeże warzywa, ponieważ zawierają one moc witamin i składników odżywczych. Większość z nich zawiera witaminę C, która korzystnie wpływa na odporność, tak ważną w okresie wiosennych zachorowań. Niektóre, jak cebula dymka, mają wręcz udowodnione działanie antybiotykowe! Z kolei sałata, która zwykle stanowi bazę wiosennych sałatek, zawiera potas, cynk, błonnik, kwas foliowy, beta-karoten, luteinę oraz fenole. Wszystkie te substancje korzystnie wpływają na zdrowie.
Prosty przepis na wiosenną sałatkę
Składniki:
- 1 główka sałaty rzymskiej
- 1 garść roszponki
- 1 garść rzeżuchy
- 1 nieduża czerwona cebula
- 6 jajek przepiórczych
- 6 rzodkiewek
- 6 pomidorków koktajlowych
- 1 łyżka oliwy
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 1 łyżeczka musztardy
- 1 łyżeczka miodu
- sól i pieprz
Przygotowanie:
Sałatę umyj i porwij lub posiekaj na mniejsze kawałki. Roszponkę i rzeżuchę umyj, wymieszaj w misce razem z sałatą. Jajka przepiórcze ugotuj na twardo, obierz ze skorupek i pokrój na połowy. Rzodkiewkę i obraną cebulę pokrój w plastry. Pomidorki umyj i pokrój na ćwiartki. Dodaj wszystkie składniki do miski. W osobnym naczyniu przygotuj sos: wymieszaj oliwę, sok z cytryny, musztardę i miód. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Polej sałatkę sosem. Podawaj samodzielnie lub jako dodatek do obiadu.
Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcia: envato elements