Z czego robi się budyń?
Lubiany przez wszystkich deser robi się z bardzo prostych składników. Wystarczy mleko, żółtko jajka i mąka ziemniaczana, ewentualnie cukier oraz coś, co doda masie smaku i gotowe! Dziś najczęściej robimy budyń, mieszając gotowy proszek z mlekiem, jednak nasze babcie przygotowywały go z łatwością same od zera. Nie ma się czego obawiać - przepis jest banalny i poradzi sobie z nim każdy, kto kiedykolwiek robił budyń z torebki.
Co można dodać do budyniu?
Domowy budyń powinien zawierać coś, co doda mu smaku. Może to być na przykład cukier z prawdziwą wanilią lub same ziarna wanilii - wówczas odtworzymy w domu budyń waniliowy. Gorzka czekolada albo kakao pozwolą nam przygotować budyń o smaku czekoladowym. Miłośnicy karmelu mogą pokusić się o samodzielne skarmelizowanie cukru i połączyć go z budyniową masą.
Przepis na domowy budyń waniliowy
Składniki:
- 600 ml mleka
- 40 g cukru białego
- 1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią lub 0,5 łyżeczki ziaren wanilii
- 2 żółtka
- 40 g skrobi ziemniaczanej
Przygotowanie:
Mleko podziel na dwie części. Odlej 400 ml i podgrzej w rondelku. Pozostałe 200 ml wlej do osobnego naczynia, wsyp skrobię, cukier i cukier z wanilią. Dodaj żółtka i utrzyj wszystkie składniki ręcznie lub za pomocą miksera, tak, by nie było żadnych grudek. Gdy mleko w rondelku zacznie się gotować, wlej do niego masę z jajkami i skrobią. Dokładnie wymieszaj trzepaczką, podgrzewając na małym ogniu. Gdy budyń zgęstnieje, zdejmij go z ognia i przelej do miseczek. Podawaj np. z owocami lub ulubionym sosem.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements