Po co dodawać jogurt do wypieków?
Przepisów na drożdżowe bułeczki jest wiele, wykorzystuje się je w niejednym domu. Jednak bułki z dodatkiem jogurtu to inna liga! Dlaczego? Nabiał - jogurt bądź maślanka - doda wypiekom wilgotności. Dzięki temu bułeczki nie staną się twarde jak kamień po kilku godzinach od wyjęcia z piekarnika, dłużej też zachowają świeżość: będą smaczne również po dwóch czy trzech dniach. Dodatek jogurtu sprawi, że wypiek będzie bardziej miękki i puszysty – takim bułkom naprawdę trudno się oprzeć!
Przepis na drożdżowe bułki z jogurtem
Składniki:
- 20 g świeżych drożdży,
- 200 ml jogurtu naturalnego,
- 460 g mąki pszennej typ 550,
- 1 średnie jajko,
- 100 ml wody,
- 1 łyżka miodu,
- 2 łyżki oleju słonecznikowego,
- 1 łyżeczka soli
Przygotowanie:
Zacznij od zrobienia rozczynu ze świeżych drożdży: pokrusz je do niewielkiego naczynia, dodaj 100 ml ciepłego mleka, 1 łyżkę cukru i ewentualnie 1 łyżkę mąki. Przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na 15 minut, by zaczyn ruszył. Gdy drożdże zaczną pracować, połącz je z mąką i jogurtem. Wbij jajko, dodaj miód, olej i sól. Wlewaj wodę i stopniowo wyrabiaj ciasto, by stało się gładkie, zwarte i elastyczne. Gdy będzie gotowe, przełóż je do miski, przykryj ją folią lub ściereczką i odstaw na godzinę, aż podwoi objętość.
Wyrośnięte ciasto wyrabiaj przez 5 minut. Następnie uformuj je w długi, szeroki wałek, posyp mąką i odcinaj bułeczki o wielkości według uznania. Układaj je na blaszce, wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryj bułeczki ścierką i odstaw na kolejne 30 minut, by wyrosły. W tym czasie nagrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Umieść w nagrzanym piekarniku naczynie żaroodporne z wodą oraz blachę z bułeczkami. Piecz przez 15 minut, aż bułki się zarumienią - para wodna pozwoli uzyskać chrupiącą skórkę.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements