Czym jest rosół kolagenowy?
Rosół kolagenowy to wywar, który przygotowuje się na bazie zwierzęcych kości. Szczególnie ceni się go w medycynie chińskiej, jednak jego zalety dla zdrowia znały także nasze babcie. Ten lekkostrawny i niskokaloryczny bulion jest bowiem bogaty w cenne składniki.
Jakie zalety ma rosół kolagenowy?
Wywar na kościach jest bogaty w glutaminę, czyli aminokwas wspomagający produkcję glutationu (naturalnego przeciwutleniacza). Ma on korzystne działanie na układ immunologiczny, wzmacnia odporność i chroni przed infekcjami, zatem warto go pić szczególnie zimą. Z pewnością spodoba się osobom, które prowadzą aktywny tryb życia, bo przyspiesza on także regenerację mięśni oraz miejsc, które doznały urazów. Rosół kolagenowy korzystnie podziała również na stawy. Jest swoistym eliksirem młodości dla organizmu, bo zapobiega jego przedwczesnemu starzeniu – znajdziemy w nim między innymi kwas hialuronowy, który znamy z kosmetyków odmładzających. To nie koniec zalet! Kolagenowy wywar poprawia również pracę układu pokarmowego, zwłaszcza jelit, żołądka i wątroby. Wzmocni włosy i paznokcie, pomoże przy problemach ze snem... Trudno znaleźć dolegliwość, której nie złagodzi ten domowy bulion.
Jak pić rosół kolagenowy?
Rosół kojarzy nam się z tradycyjnym parującym talerzem, pełnym makaronu, udekorowanym pietruszką i marchewką. Jednak rosół kolagenowy można jeść na wiele sposobów. Warto włączać go do diety, traktując na przykład jako bazę do sosu, dodatek do puree warzywnego, a nawet do koktajlu czy smoothie.
Przepis na rosół kolagenowy
Składniki:
- 2 kg kości szpikowych,
- 1 kg łapek i szyjek kurzych,
- 0,5 kg podrobów drobiowych,
- 4 marchewki,
- 3 pietruszki,
- 0,5 selera,
- 1 cebula,
- 2 łyżki octu jabłkowego,
- 3 l wody,
- sól i pieprz.
Przygotowanie:
Mięso, kości i podroby umyj i umieść w dużym garnku. Zalej je wodą oraz dodaj ocet jabłkowy. Gotuj, aż wywar zacznie wrzeć, a następnie zmniejsz ogień do minimum. Pozostaw na około 4 godziny. Po tym czasie umieść w garnku obraną włoszczyznę: marchew, pietruszkę, seler i cebulę. Gotuj na minimalnym ogniu jeszcze kolejne 2 godziny. Dopraw solą i pieprzem, a przed podaniem przecedź. Rosół kolagenowy można przechowywać w słoiku w lodówce. Po schłodzeniu zrobi się galaretowaty. Przy odpowiednim przechowywaniu nadaje się do spożycia przez około tydzień.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements