Piróg biłgorajski - co to jest?
Piróg biłgorajski, niekiedy zwany także pierogiem lub krupniakiem, to danie regionalne z okolic Biłgoraja, położonego w województwie lubelskim. Z wyglądu ma niewiele wspólnego z pierogami. Przypomina raczej pasztet – upodabnia go do tego spieczona skórka z zewnątrz. Z pierogami łączy go za to bogate wnętrze, które ujawnia się po przekrojeniu: w środku znajdziemy między innymi ziemniaki, kaszę gryczaną czy twaróg.
Od 28 września 2005 roku pieróg biłgorajski widnieje na liście produktów tradycyjnych w kategorii wyroby piekarnicze i cukiernicze.
Jak zrobić piróg biłgorajski?
Składniki:
- 2 kg ziemniaków,
- 1 kg tłustego twarogu,
- 800 g kaszy gryczanej,
- 6 jajek,
- 1 szklanka kwaśnej śmietany 18 proc.,
- słonina,
- smalec,
- mięta świeża lub suszona,
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Ziemniaki obierz, opłucz i ugotuj. Odcedź wodę. Do gorących ziemniaków wsyp kaszę gryczaną, przykryj garnek i odstaw na 30 minut. Słoninę pokrój w kostkę i wytop z niej tłuszcz. Twaróg pokrusz na małe kawałki. Miętę rozetrzyj w moździerzu. Do ziemniaków z kaszą wbij jajka, dodaj śmietanę i twaróg oraz przyprawy: miętę, sól i pieprz. Wyrób wszystko na jednolitą masę. Przełóż ją do naczynia do pieczenia, wysmarowanego grubo smalcem. Ugnieć dokładnie, by usunąć powietrze. Wyrównaj wierzch, możesz posmarować go wodą lub roztrzepanym jajkiem. Wstaw do piekarnika, nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i piecz około 1,5 godziny. Podawaj z kwaśną śmietaną lub sosem, na przykład grzybowym.
przepis: bilgoraj.pl
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements