Jakie zalety mają kurki?
Kurki, czy też pieprzniki jadalne, są grzybami o bardzo dużej zawartości wody. Dzięki temu są niskokaloryczne. Warto włączyć je do diety, bo dostarczają organizmowi białko, błonnik, beta-karoten, a także witaminy z grupy B, szczególnie witaminę B1. Grzyby te mają także dużo związków fenolowych, które chronią przed działaniem wolnych rodników.
Kto nie powinien jeść kurek?
Jak większość grzybów, kurki są ciężkostrawne. Z tego powodu nie powinny jeść ich dzieci poniżej 7 roku życia, a także osoby starsze. Z pieprzników jadalnych powinni zrezygnować także ci, którzy mierzą się z chorobami przewodu pokarmowego, zwłaszcza z chorobami wątroby, trzustki lub zapaleniem pęcherzyka żółciowego.
Jak zrobić zupę krem z kurek? Prosty przepis
Składniki:
- 500 g kurek
- 1 cebula
- 0,5 l bulionu warzywnego
- 100 ml gęstej śmietany
- 1 pęczek natki pietruszki
- 1 łyżka masła
- szczypta soli i pieprzu
- tymianek
Przygotowanie:
Kurki dokładnie opłucz i oczyść z piasku i zabrudzeń. Cebulę posiekaj drobno. W rondelku roztop masło, dodaj cebulę i kurki, podduś kilka minut pod przykryciem. Wlej bulion i gotuj przez ok. 20 minut. Pod koniec gotowania dopraw solą, pieprzem i tymiankiem. Zdejmij z ognia i zblenduj całość na gładką masę. Na koniec zahartuj śmietanę, wlewając do niej odrobinę ciepłej zupy, wymieszaj i dodaj śmietanę do kremu z kurek. Dokładnie wymieszaj lub ponownie krótko zblenduj. Przed podaniem udekoruj posiekaną pietruszką.
Zupę-krem z kurek możesz podać także z grzankami: kilka kromek chleba (najlepiej na zakwasie) pokrój w kostkę i podsmaż na maśle.
Smacznego!
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements