Jakie zalety ma jedzenie botwiny?
Botwinka ma wiele zalet, a jej regularne spożywanie w sezonie wiosennym odwdzięczy się naszemu organizmowi. To niskokaloryczne warzywo zawiera witaminy A, D, B, C i K. Jest bogate w błonnik, antyoksydanty oraz takie mikroelementy, jak magnez, wapń, żelazo czy miedź. Korzystnie wpływa na stan włosów, skóry i paznokci. Pobudza apetyt, ale równocześnie daje też uczucie sytości. Jednak nie wszyscy mogą zajadać się botwinką. Zrezygnować z niej powinny osoby chore na cukrzycę i kamicę nerkową.
Klasyczna zupa botwinka
Składniki:
- 3 pęczki botwinki z burakami
- 3 marchewki
- 4 ziemniaki
- 1 litr bulionu warzywnego
- 3 łyżki soku z cytryny
- koperek
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Wszystkie warzywa dokładnie umyj. Marchewki pokrój w cienkie plasterki. Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Podsmaż warzywa w garnku na odrobinie masła lub oleju przez ok. 10 minut. W tym czasie posiekaj liście botwiny, a buraczki obierz i pokrój na mniejsze części. Dodaj botwinę do garnka, zalej bulionem i gotuj na małym ogniu przez około 20 minut. Po tym czasie dodaj przyprawy: nieco posiekanego koperku, sól, pieprz i sok z cytryny. W razie potrzeby możesz dodać także łyżeczkę cukru. Zagotuj zupę. Podawaj z kleksem kwaśnej śmietany.
Sałatka z liści botwiny z wątróbką
Składniki:
- 1 pęczek botwiny
- 1 garść liści szpinaku
- 200 g wątróbki drobiowej
- 4 łyżki soku z cytryny
- 4 łyżki oliwy
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki musztardy francuskiej
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Liście botwiny opłucz i osusz. Jeżeli są długie, pokrój łodygi na mniejsze części. Szpinak umyj i osusz. Wątróbkę oczyść, pokrój na mniejsze kawałki i usmaż krótko (ok. 5 minut) na patelni. W naczyniu połącz szpinak, botwinę i wątróbkę. W szklance połącz sok z cytryny, oliwę, miód i musztardę. Tak przygotowanym sosem polej sałatkę. Dodaj pieprz i sól do smaku.
Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcia: envato elements