Moda na smoothie zapanowała w Polsce dobrych kilka lat temu. Przyszła wraz z trendem lansującym zdrowe odżywianie i dbanie o zgrabną sylwetkę. Obecnie jednym z ważniejszych wyznaczników jest zdrowie, rozumiane jako dobrostan zarówno psychiczny, jak i fizyczny człowieka. Holistyczne podejście do ludzkiego organizmu zaowocowało przemianami mentalnymi, dzięki którym coraz więcej osób z atencją słucha swojego ciała, reagując na każde sygnały.
W przypadku braku energii, uczucia ciężkości, czy problemów z przemianą materii warto posiłkować się zróżnicowaną dietą, w której królują owoce i warzywa. Sporo w nich błonnika, który odpowiada za usuwanie toksyn z organizmu i oczyszczanie jelit.
Co to jest smoothie?
Smoothie to nic innego jak zmiksowane owoce i warzywa z dodatkami. Wiele zależy od wyobraźni i kreatywności kulinarnej, jednak na początku warto stosować przewagę owoców, aby napój było słodszy. Smoothie najczęściej mieszamy z lodem, wodą, sokiem, a nawet dodatkiem napoju bezmlecznego (np. owsianego czy sojowego). Inne popularne dodatki to: orzechy, sok z cytryny, chia, siemię lniane, spirulina.
Kiedy więc wypijamy smoothie, w pełni korzystamy z dobroci użytych w nim owoców i warzyw. Smoothie odpowiada za minidetoks, a zawarty w nim błonnik spowalnia także wchłanianie fruktozy, zapobiegając gwałtownym skokom cukru.
Śliwki a zdrowie:
- chronią jelito grube przed chorobą nowotworową (dzięki bogactwu błonnika i antyoksydantów),
- działają przeciwmiażdżycowo, hamując wchłanianie cholesterolu,
- zapobiegają zaparciom, usprawniają trawienie,wspomagają pozbycie się pękających naczynek (dzięki dużej zawartości witaminy K),
- mają niski indeks glikemiczny, więc są przyjazne cukrzykom;
- poprawiają gęstość kości i zmniejszają ryzyko osteoporozy.
Ile kalorii ma ślwika?
Śliwki są niskokaloryczne. Świeże owce zawierają ok. 30-40 kcal w 100 g. Jednak należy pamiętać, że suszone śliwki mają już od 240 do 360 kcal w 100 g w zależności od składu.
Przepis na śliwkowe smoothie:
Składniki:
- 200 g śliwek
- 2 jabłka
- 1 banan
Wykonanie:
Do naczynia blendującego (lub urządzenia do robienia smoothie) przekładamy śliwki bez pestek, jabłka (pokrojone, bez gniazd nasiennych) oraz banana. Wszystkie składniki miksujemy na jednolitą masę. Przelewamy do naczyń.
Smacznego!
Receptura pochodzi z książki „Przepisy gospodyni”.
Angelika Drygas