Smaki Wielkopolski – najlepszy przepis na szagówki
Skąd wzięła się nazwa „szagówki”? Prawidłowej odpowiedzi udzieliłby z pewnością każdy rodowity poznaniak. Nazwa wywodzi się bowiem z gwarowego określenia. Jakiego? Więcej na ten temat pod koniec artykułu.
Przepis na kopytka czy wielkopolskie szagówki – prosty i szybki
Kopytka czy… szagówki? Te kluski goszczą na talerzach w całej Polsce. Podanie tego dania to żadna filozofia, a my zdradzimy najlepszy przepis!
Składniki na kopytka:
- ½ kg mąki pszennej
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 4-5 ziemniaków
- 2 jajka
- szczypta soli
Sposób przygotowania:
Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie. Później ugotowane i wystudzone ziemniaki przecisnąć przez praskę lub zmielić maszynką. To bardzo ważny punkt przepisu, ponieważ dzięki temu zabiegowi w naszych kluskach nie będzie grudek. Następnie do mąki pszennej i ziemniaczanej dodać całe jajka oraz szczyptę soli. Połączyć ze zmielonymi ziemniakami. Wyrobić ciasto, zrolować je w cienkie „wałki”, cały czas podsypując mąką, aby ciasto się nie kleiło do powierzchni.
Kroić wałki pod skosem, aby powstały małe kluski. Wrzucić do gotującej się, lekko osolonej wody. Kiedy szagówki wypłyną na powierzchnię oznacza to, że są gotowe do spożycia.
Różne sposoby podania kopytek – każdy znajdzie coś dla siebie
Szagówki można podać na wiele sposobów i każdy z nich jest wyśmienity! Mogą królować na talerzu jako osobne danie albo być dodatkiem do mięs. Łasuchy z pewnością będą chciały spróbować szagówek na słodko – wystarczy polać je roztopionym masłem, posypać cukrem oraz cynamonem. Warto jednak spróbować przyrządzić je także w sposób wytrawny – wystarczy okrasić je skwarkami z cebulą oraz podać z zasmażaną kiszoną kapustą.
Lato to idealny czas, w którym możemy wykorzystać młodą kapustę. Nie zapominajmy jednak, że szagówki wyśmienicie smakują z sosami, zwłaszcza grzybowym (z pieczarek lub grzybów leśnych) czy koperkowym. Dla fanów dań mięsnych doskonałą propozycją będzie gulasz. Jeżeli stawiamy na szagówki jako dodatek do dania głównego, to najpyszniej komponują się z mięsem drobiowym. Warto wówczas zaserwować je z surówkami bądź buraczkami.
Z szagówkami nie ma więc nudy! Można jeść je na naprawdę wiele sposobów. Są świetnym urozmaiceniem. Dodatkowo warto pamiętać, że szagówki można zrobić z ugotowanych ziemniaków, które zostały po wczorajszym obiedzie, a jeżeli klusek tych nie przejemy, to na następny dzień warto obsmażyć je na patelni, najlepiej z masłem. W ten sposób nic się nie zmarnuje.
Poznaj inne jeszcze pomysły na sposób podania kopytek:
- Kopytka z bobem z masełkiem szałwiowym;
- Przepis na kopytka z batatów z masłem szałwiowym;
- Przepis na kopytka z batatów z masłem szałwiowym.
Szagówki – skąd wzięła się nazwa?
Szaga w gwarze poznańskiej to po prostu ukos. Nazwa „szagówki” pochodzi od krojenia ciasta „na szagę”, czyli pod kątem w taki sposób, aby utworzyć małe romby.
Poza Wielkopolską szagówki to po prostu kopytka lub kluski ziemniaczane. Wiele łączy je z włoskimi gnocchi czy słowackimi haluszkami – składniki na te dania są takie same. Oczywiście szagówki są od wielu lat podawane przez Wielkopolan jako alternatywa dla ziemniaków i nic dziwnego – smakują wyśmienicie i doskonale komponują się z wieloma składnikami.
Kamila Berthold
Fot. Pixabay