StoryEditorIDEALNA KOLACJA WIGILIJNA

Jak mrozić pierogi? Wypróbuj ten genialny trik!

26.11.2023., 14:00h
Już niedługo rozpoczną się bożonarodzeniowe przygotowania. A jak wiadomo – nie ma Świąt bez pierogów! Lepiej nie zostawiać lepienia na ostatnią chwilę – tę potrawę możemy przygotować znacznie wcześniej. Zrobione zawczasu danie należy zamrozić. Jak to zrobić, aby pierogi nie sklejały się i nie pękały?

Jak mrozić pierogi przed Bożym Narodzeniem?

Nie warto odkładać wszystkich przygotowań do Świąt na ostatnią chwilę. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu pierogów zaoszczędzimy sporo czasu tuż przed Bożym Narodzeniem. Jest to ważne szczególnie wówczas, gdy mamy do przygotowania sporą kolację wigilijną albo gdy po prostu nasza rodzina uwielbia pierogi! Jak jednak prawidłowo je zamrozić, aby na Święta smakowały i prezentowały się idealnie?

Mrozimy surowe pierogi, bez wcześniejszej obróbki termicznej. Warto pilnować, aby ulepione przez nas danie schłodzić najszybciej jak się da. Czasem jednak pojawia się obawa, że pierogi skleją się bądź wyschną. Jest na to rada. Wystarczy ułożyć je na tacce, na której wcześniej wysypiemy trochę mąki. Ważne, aby brzegi pierogów nie stykały się ze sobą. W takim stanie umieszczamy je w zamrażarce na co najmniej godzinę. Po tym czasie danie z pewnością stwardnieje. Wówczas możemy przełożyć pierogi do woreczków. Nie jest to konieczne, ale pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca w zamrażarce, a poza tym dokładne zamknięcie uniemożliwi wysychanie ciasta. Najlepiej każde opakowanie dokładnie opisać – określmy farsz i zaznaczmy datę sporządzenia dania. Przygotowane w ten sposób pierogi można przechowywać nawet do 3 miesięcy w zamrażalniku.

image

Na czym polega blanszowanie? To genialny trik na mrożenie pierogów!

FOTO: Pixabay

Na czym polega blanszowanie? To genialny trik na mrożenie pierogów!

Zamiast mrożenia surowych pierogów, możemy najpierw przeprowadzić proces blanszowania. Jak to zrobić? Po nadzianiu pierogów wybranym farszem, wrzucamy je do osolonej, wrzącej wody na 30 sekund. Uważajmy jednak, aby nie blanszować na raz zbyt dużej liczby pierogów – jeżeli będzie ich za dużo w garnku, zaczną pękać. Następnie wyjmujemy je ostrożnie z wrzątku, najlepiej przy pomocy łyżki cedzakowej. Teraz należy rozłożyć je na blaszce oprószonej mąką bądź wysmarowanej olejem. Wykorzystać możemy też tacki, na których przyrządza się dania z grilla. Pamiętajmy, że pierogi położone koło siebie nie powinny się stykać. Czekamy, aż nasze danie wystygnie, a później wkładamy blaszkę bądź tackę do zamrażarki na minimum 2 godziny. Na koniec przekładamy pierogi do woreczków, stosownie podpisujemy i ponownie odkładamy do mrożenia.

Jakie dania bożonarodzeniowe można przygotować wcześniej?

Oprócz pierogów, istnieje jeszcze wiele dań, które możemy przygotować nieco wcześniej niż tuż przed kolacją wigilijną. Zachowają one wszelkie walory smakowe, a nawet będą jeszcze pyszniejsze! Za przygotowanie jakich potraw warto wziąć się już niedługo?

  • Uszka do barszczu mrozimy jak pierogi i również możemy przechowywać do 3 miesięcy.
  • Piernik – ciasto będzie dojrzewało przez kilka tygodni (w przypadku piernika staropolskiego – 6 tygodni).
  • Zakwas buraczany na barszcz przygotować możemy na tydzień przed Wigilią.
  • Bigos najlepiej przygotować 5 dni przed Świętami.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

Źródło: interia.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 19:09