Jakich przypraw tradycyjnie używano do piernika?
Tradycyjne pierniki były o wiele bardziej wytrawne, niż mogłoby nam się dzisiaj wydawać. Dodawano do nich bowiem przyprawy o niezwykle wyrazistym smaku - między innymi imbir, a nawet pieprz! Taka perspektywa może wydawać się odstraszająca dla miłośników słodyczy, jednak warto pamiętać, że przygotowywanie własnej przyprawy do piernika według staropolskiej receptury pozwala nam na pewne szaleństwa. Możemy zatem zredukować ilość pieprzu np. na rzecz cynamonu lub postąpić dokładnie odwrotnie. Wszystko zależy od tego, jakie smaki preferujemy.
Do czego jeszcze można użyć przyprawy do piernika?
Pierwsze eksperymenty z domową przyprawą do piernika mogą zakończyć się tym, że wyjdzie nam jej całkiem sporo - będzie to efekt balansowania smaków przez dodawanie kolejnych składników. Nie ma jednak powodu do zmartwień, bo tej mieszanki możemy używać do różnych celów. Oczywiście, podstawowy to upieczenie pierników. Jednak przyprawy można użyć także do mięsa - skomponuje się świetnie np. ze schabem ze śliwką. Możemy także dosypać ją do masy na świąteczne babeczki czy ciasto lub przygotować bułeczki w typie cynamonek, nadziewając je właśnie przyprawą piernikową. Z kolei by poczuć święta na co dzień, warto dosypać po trochu tej mieszanki do kawy, owsianki, granoli lub nawet racuchów!
Domowa przyprawa do piernika – czego użyć i jak ją zrobić?
Składniki:
- 20 łyżek mielonego cynamonu
- 10 łyżek mielonego imbiru
- 2 łyżki ziaren kolendry
- 2 łyżki wyłuskanych ziarenek kardamonu zielonego
- 1 łyżka gałki muszkatołowej
- 1 łyżka ziaren czarnego pieprzu
- 2 łyżki ziaren ziela angielskiego
- 2 łyżki goździków
- 4 gwiazdki anyżu
- 1/2 szklanki brązowego cukru
- 1/2 łyżeczki soli
Przygotowanie:
Ziarna kardamonu, kolendry, pieprzu i ziela angielskiego utrzyj na proszek, najlepiej w ręcznym moździerzu. Goździki i anyż również utrzyj lub pokrusz na małe kawałki. Połącz z imbirem, cynamonem, gałką muszkatołową, cukrem i szczyptą soli. Przechowuj w szczelnym słoiku, najlepiej z odrobiną surowego białego ryżu na dnie – to zapobiegnie zawilgoceniu przyprawy.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements